1938/Mustafa Matohiti: Mbreti Zog i mëshirshëm dhe i drejtë

E mërkurë, 04 December 2019 17:20
Letra e vitit 1938 e Mustafa Matohitit Letra e vitit 1938 e Mustafa Matohitit

Nga Kastriot Dervishi

Mustafa Matohiti ishte nxjerrë në lirim me dekret mbretëror për shkelje disipline. Ai i dërgon një letër organeve eprore ku kërkon të mos lihet pa bukë. Dhe regjimi zogist nuk e la në rrugë në të vërtetë. Për këtë arsye, me përulje i drejtohet mbretit. Pjesa e letrës është censuruar në botimin e vitit 1986 të Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave të Shtetit, shif faqet 341-352, aty ku përmend mbretin, sepse kjo nuk i shkonte propagandës.  ndërsa në volumin e dytë të librit “Yje të pashuar”, faqe 75-82, nuk ka asgjë rreth këtij fakti. As zihet në gojë fakti se ishte kryetar komune i regjimit fashist, madje për një kohë jo të shkurtër. Letra është shkruar në Gjirokastër më 19.9.1938.

Pjesa e pabotuar e letrës së vitit 1938 në librin i vitit 1986 të DPASH-së

“Nga ana tjetër, vërejmë me kënaqësinë më të madhe se Sovrani jonë August denjon të mëshirojë duke i nxjerrë nga errësira e burgut edhe ata të cilët kanë vepruar kundër rendit publik dhe të ndëshkuar prej së drejtës dhe jo mua, një oficer në plotësim, i udhëhequr gjithnjë prej ndërgjegjes leale, i drejtuar prej vullnetit të mirë që të asimiloj principet dhe postulatet e së mirë dhe së drejtës, duke qëndruar komfort dhe në harmoni të ngushtë me moralitetin e societes që që simbolizohen në shoqërinë e organizuar, i cili quhet shtet dhe si organet që përfaqësohen prej tij”.

 

 

Nesër: Si i pagoi regjimi fashist shpenzimet e kurimit “Heroit të Popullit”, “antifashistit” Mustafa Matohiti

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Hendeku mes të pasurve dhe të varfërve po rritet”, paralajmërimi i FMN-së: Sinjal i rrezikshëm

Aktualitet

“Hendeku mes të pasurve dhe të varfërve po rritet”, paralajmërimi i FMN-së: Sinjal i rrezikshëm

Nga Deutsche Welle Hendeku midis të pasurve dhe të varfërve po rritet, brenda shumë vendeve dhe midis vendeve të botës. Pabarazia mund të çojë edhe në kriza ekonomike, paralajmëron FMN-ja. Pabarazia mund...

Nuk përmbahet 36-vjeçari, dhunon kunatin në mes të rrugës në Durrës, arrestohet

Politikë

Nuk përmbahet 36-vjeçari, dhunon kunatin në mes të rrugës në Durrës, arrestohet

Një 36-vjeçar ka rënë në pranga, pasi akuzohet se dhunoi kunatin e tij. Ngjarja ndodhi pranë banesë së tij në Durrës. Burime zyrtare bënë me dije se pas ndërhyrjes së tyre...

E mitura përdhunohet në zonën e plazhit në Durrës, ja çfarë thotë Policia

Aktualitet

E mitura përdhunohet në zonën e plazhit në Durrës, ja çfarë thotë Policia

Një vajzë 16 vjeçare është abuzuar seksualisht nga një adoleshent. Ngjarjen e ka bërë me dije këtë të hënë policia e Durrësit.   Në një njoftim të shkurtër paraprak, bëhet me dije...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!