Tirana në ditën e parë si kryeqytet, fotografia historike, mungesa e kryeministrit

Tuesday, 11 February 2020 15:46
Regjentët dhe ministrat duke hyrë në Tiranë më 11 shkurt 1920 Regjentët dhe ministrat duke hyrë në Tiranë më 11 shkurt 1920

Nga Kastriot Dervishi

Qeveria dhe Këshilli i Naltë hynë në Tiranë më 11 shkurt 1920, duke zyrtarizuar nisjen e jetës së një kryeqyteti të ri për të cilin ende nuk kish një vendim. Në Tiranë, anëtarët e institucioneve në fjalë u priten nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Ismail Ndroqi. Në mungesë të kryeministrit, binin në sy këshilltarët e naltë Aqif Biçakçiu dhe Abdi Toptani, zëvendësisht kryeministri Eshfref Frashëri dhe ministri i Punëve të Brendshme, Ahmet Zogu. Ky i fundit spikat me një uniformë të veçantë e të dallueshme. Fotoja kryesore i ka fiksuar ata teksa hyjnë në Tiranë. Është folur thënë se kleriku mysliman në të djathtë të fotos është Mytesim Këlliçi, por mundet që ai të jetë kryetari i bashkisë së kohës, Ismail Ndroqi. Duke krahasuar fotot dhe faktin e asaj dite, më i mundshëm është që në foto të jetë kleriku Ismail Ndroqi. Qeveria dhe Ministria e Punëve të Brendshme u vendosën në godinën e Nënprefekturës së Tiranë (godinë e cila ka qenë aty ku është sot Biblioteka e vjetër Kombëtare). Këshilli i Naltë zgjodhi për seli një godinë të këndshme 50 metra më tutje (lulishtja para selisë së sotme të Kuvendit), prapa së cilës, në shtëpinë e Zija Toptanit do çelej i pari legjislativ shqiptar më 27 mars 1920. Në hyrjen ceremonia në Tiranë mungonte kryeministri Sulejman Delvina. Ai erdhi me vonesë në krye të detyrës. Akti i tij i parë i nënshkruar është më 25 mars 1920.

2 komente

  • Përgjigju Stepseeks

    50 Gel Oral Kamagra Paypal Cialis Cialis Soft Generique Cialis Want To Buy Generic Viagra Pills

    Premte, 20 Mars 2020 23:13 komentuar nga Stepseeks
  • Përgjigju Stepseeks

    Vente Viagra Montreal Cialis Levothyroxine 75 Mcg Online Order online cialis Internet Pharmacy

    E mërkurë, 11 Mars 2020 22:06 komentuar nga Stepseeks

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Aktualitet

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Vijon të jetë e rëndë dhe problematike situata me qytetarët shqiptarë, të bllokuar në pikën kufitare të Kapshticës. Gati 40 persona vazhdojnë të qëndrojnë mes kufirit shqiptaro grek teksa nuk lejohen...

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Globi

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Lajme të mira vijnë nga Franca sa i përket numrit të viktimave nga koronavirusi. Mediat vendase raportojnë se në 24 orë kanë ndërruar jetë 441 persona, një numër më i ulët se...

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Globi

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Carrie Symonds, e dashura e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, konfirmoi se është prekur nga koronavirusi. Johnson vetë rezultoi pozitiv me koronavirus javën, ndërsa e dashura e tij, e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!