1920/Nisja e punës së qeverisë në Tiranë, letra e parë iu drejtua SHBA-së

E mërkurë, 12 February 2020 16:34
Vendimi i parë i nënshkruar në Tiranë, si dhe modelet e vulave për administratën, për Këshillin e Naltë dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme Vendimi i parë i nënshkruar në Tiranë, si dhe modelet e vulave për administratën, për Këshillin e Naltë dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme

Nga Kastriot Dervishi

Mbledhja e parë e qeverisë në Tiranë u bë më 12.2.1920. Mbledhja u drejtuar nga zëvendësisht kryeministri Eshref Frashëri. Kanë nënshkruar vendimin përveç drejtuesit, ministrat e pranishëm: Hoxha Kadri, Ndoc Çoba, Sotir Peci.

Rendi i ditës ishte:

1-Nëshkrimi i akteve të Lushnjës nga delegatët e Shkodrës, Lezhës dhe Gashit, për më 13.2.1920.

2-Bisedimim mbi çështjen e Durrësit. U vendos t’u shkruhej qeveritarëve të krahinave ku bashkë me vendimet e kongresit t’u kërkohej dorëzimi i administratës, financave dhe arkivave.

3-Komunikimi shteteve të tjera mbi ndryshimin e qeverisë dhe vendosjen e saj në Tiranë. Konkretisht për këto shtete: SHBA, Britani e Madhe, Itali, Francë, Turqi, Zvicër, Jugosllavi, Rumani, Bullgari, Greqi dhe Japoni. Renditja e SHBA-së nuk ishte e rastësishme. Por pikërisht për rolin vendimtar të këtij shteti në moscopëtimin e Shqipërisë.

4-Shpallja e vendimit të qeverisë për prefekturat e katunderitë, fillimi i punës së qeverisë dhe njoftimi për Tiranën kryeqytet.

5-Rregullimi i postave midis Tiranës e Shkodrës.

6-Betimi i qeverisë përpara Këshillit të Naltë.

7-Bisedë për ngritjen e rrethimit ushtarak. U vendos që Hoxha Kadri t’i bënte letër kryekomandantit italian për heqjen e rrethimit.

8-Për hartimin e vulave të administratës.

9-Për kompetencat e kabinetit e të ministrive. Për këtë çështje u caktua ministri i Drejtësisë Hoxha Kadri.

Pas dy ditësh, qeveria caktoi pagat e administratës:

-Regjentët, 2.000 lireta italiane, plus 10%

-Kryeministri, 1.700 lireta italiane, plus 20%

-Ministrat, 1.500 lireta italiane, plus 20%

-Kryedrejtorët, 1.100 lireta italiane, plus 25%

1 koment

  • Përgjigju JanBrura

    Viagra Zollfrei Kaufen Cialis Achat Levitra Medicament Cialis Kamagra Boots

    E mërkurë, 18 Mars 2020 07:58 komentuar nga JanBrura

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Aktualitet

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Vijon të jetë e rëndë dhe problematike situata me qytetarët shqiptarë, të bllokuar në pikën kufitare të Kapshticës. Gati 40 persona vazhdojnë të qëndrojnë mes kufirit shqiptaro grek teksa nuk lejohen...

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Globi

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Lajme të mira vijnë nga Franca sa i përket numrit të viktimave nga koronavirusi. Mediat vendase raportojnë se në 24 orë kanë ndërruar jetë 441 persona, një numër më i ulët se...

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Globi

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Carrie Symonds, e dashura e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, konfirmoi se është prekur nga koronavirusi. Johnson vetë rezultoi pozitiv me koronavirus javën, ndërsa e dashura e tij, e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!