Dokumenti i luftëtarit të Ballit Kombëtar dhe dënimi i tij në vitin 1958

Diel, 15 Mars 2020 17:26
Dokumenti i luftëtarit të Ballit Kombëtar Dokumenti i luftëtarit të Ballit Kombëtar

Nga Kastriot Dervishi

Isan Mit’hat Vehbi, i martuar me 3 fëmijë, ishte 54 vjeç kur u arrestua më 17.3.1958. U akuzua se “në kohë dhe me persona të ndryshëm ka komentuar situatën e jashtme dhe të brendshme në favor të shteteve imperialiste dhe në dëm të shtetit tonë”. Në shtëpi iu gjetën “libra, fotografi, me përmbajtje zogiste e fashiste” si dhe dy armë lufte italiane. Midis të tjerash iu gjet edhe ky dokument i rrallë i Ballit Kombëtar, “letërnjoftimi i luftëtarit të lirisë”. Në vendimin e gjykatës, midis të tjerash thuhet:

“Shpresonte në ndryshimin e shpejtë të situatës në vendin tonë e cila do vinte sipas tij dhe me anë të luftës që do të bënin imperialistët. Disa ngjarje me rëndësi kombëtare dhe ndërkombëtare, i pandehuri i ka komentuar në favor të imperializmit. Konkretisht ky priste fillimin e luftës nga ana e Gjermanisë Perëndimore e shtytur nga imperializmi. E ka quajtur si fillim të luftës së tretë botërore dhe rrjedhimisht ka përhapur lajme se agresioni kundër Egjiptit ishte fillimi i luftës së tretë botërore. Kundërrevolucionin në Hungari e ka komentuar të drejtë, duke nxjerrë si forcë të këtij kundërrevolucioni popullin i shtytur nga gjendja ekonomike e vështirë”. “gjendjen politike të vendit tonë e ka quajtur të turbullt. Ai është shprehur se ka mjaft të pakënaqur. Kolektivizimin e bujqësisë e ka komentuar në mënyrë të shtrembër duke thënë se fshatarësia vuan dhe se ajo nuk ngopet me bukë. Gjendjen e përgjithshme ekonomike e ka quajtur shumë të vështirë. Ai është shprehur se në pushtetin tonë ka imoralitet. Në vitin 1951 në prani të disa personave të tjerë me përbërje armiqësore është bashkuar me dollitë e ngritura për udhëheqësit reaksionarë të shteteve imperialiste dhe ka marrë pjesë në komentimin e situatës në dëm të vendit tonë”.

Me vendimin nr.9, datë 24.5.1958, kryesisht në bazë të nenit 72 të Kodit Penal (agjitacioni e propaganda), Gjykata e Qarkut Gjirokastër, e deklaroi fajtor dhe e dënoi me 13 vjet burgim e konfiskimin e pasurisë. U la në fuqi me vendimin nr.96, datë 7.7.1958 të Këshillit Gjyqësor të Kolegjit Penal të Gjykatës së Lartë.

Modifikuar më Diel, 15 Mars 2020 20:52

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Urdhëri i MSH-së/ Ja tre bizneset që lejohen të hapen nga dita e sotme

Politikë

Urdhëri i MSH-së/ Ja tre bizneset që lejohen të hapen nga dita e sotme

Një urdhër i ri i Ministrisë së Shëndetësisë, i lejon disa bizneseve që duke filluar nga dita e hëna, që të ushtrojnë aktivitetin e tyre. Bizneset që do të hapen janë...

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat/ Karantinimi 'fatsjellës' për 9 anëtarët e dy familjeve

Aktualitet

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat/ Karantinimi 'fatsjellës' për 9 anëtarët e dy familjeve

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat, familjet në qiell të hapur. Flakët nukkursyen asgjë,në banesa kanë ngelur në këmbë vetëm muret. Familjarët apelojnë për ndihmë.   Një zjarr i fushiqëm ka...

“Unë e di, Ti po më pret …”, prek me letrën për babain Luan Rama: Ra kjo flamë dhe u ndamë! U bënë 20 ditë që …

Politikë

“Unë e di, Ti po më pret …”, prek me letrën për babain Luan Rama: Ra kjo flamë dhe u ndamë! U bënë 20 ditë që …

Gjithcka ka ndjerë në këto ditë karantinë, ish –deputeti I LSI, ka zgjedhur t’i ndajë me ndjekësit e tij në rrjetet sociale, në një letër drejtuar babait të tij. Nga Luan...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!