1949/Parullat në Vlorë, kundër Stalinit, Enverit dhe këlyshëve të tyre

Hënë, 16 Mars 2020 17:19

Nga Kastriot Dervishi

Njoftimet e përditshme për ngjarjet në Shqipëri, të japin një tablo të qartë mbi dinamikën e jetës këtu, aspektet politike dhe ato jopolitike. Ndodhi të çuditshme apo të pabesueshme, do sjell herë pas here në vëmendje. Një njoftim për trakte dhe vjersha në Vlorë në vitin 1949. Nënkryetari i Degës së 2-të të Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit në MPB, major Gaqo Peristeri, njoftonte më 22.10.1949 se sipas njoftimeve nga Vlora ishin gjetur të ngjitura në mur përballë shtëpisë së Durim Bejtos në lagjen “Muradije”, “parullat e poshtëshënuara me përmbajtje kundërshtare”:

-Poshtë Partia Komuniste

-Rroftë Nacionalizmi

-Anglo-amerikanët mësonjësit tanë

-Poshtë Stalini, Enveri dhe kulishët e tyre

-Poshtë komunizmi

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Urdhëri i MSH-së/ Ja tre bizneset që lejohen të hapen nga dita e sotme

Politikë

Urdhëri i MSH-së/ Ja tre bizneset që lejohen të hapen nga dita e sotme

Një urdhër i ri i Ministrisë së Shëndetësisë, i lejon disa bizneseve që duke filluar nga dita e hëna, që të ushtrojnë aktivitetin e tyre. Bizneset që do të hapen janë...

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat/ Karantinimi 'fatsjellës' për 9 anëtarët e dy familjeve

Aktualitet

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat/ Karantinimi 'fatsjellës' për 9 anëtarët e dy familjeve

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat, familjet në qiell të hapur. Flakët nukkursyen asgjë,në banesa kanë ngelur në këmbë vetëm muret. Familjarët apelojnë për ndihmë.   Një zjarr i fushiqëm ka...

“Unë e di, Ti po më pret …”, prek me letrën për babain Luan Rama: Ra kjo flamë dhe u ndamë! U bënë 20 ditë që …

Politikë

“Unë e di, Ti po më pret …”, prek me letrën për babain Luan Rama: Ra kjo flamë dhe u ndamë! U bënë 20 ditë që …

Gjithcka ka ndjerë në këto ditë karantinë, ish –deputeti I LSI, ka zgjedhur t’i ndajë me ndjekësit e tij në rrjetet sociale, në një letër drejtuar babait të tij. Nga Luan...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!