1945/Ligji më jetëgjatë i regjimit komunist ishte ai i qirave

Premte, 03 Prill 2020 15:29

Nga Kastriot Dervishi

Në vitin 1986 Drejtoria Juridike e Këshillit të Ministrave botoi librin “Përmbledhës i përgjithshëm i legjislacionit në fuqi të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë, 1945-1985”, të ndarë në dy volume. Libri përbëhej nga 18 volume të ndarë sipas fushave në lidhje me planin, financën, industrinë, bujqësinë, drejtësinë, etj. Në fund, ishte përpiluar një tregues kronologjik i ligjeve në fuqi. Binte në sy një fakt interesant. Ligji më i hershëm që ishte në fuqi nga viti 1945 ishte vetëm një: nr.76, datë 26.5.1945, “Për rregullimin e qirave të banesave”, miratuar nga Kryesia e Këshillit Antifashist Nacionalçlirimtar (KANÇ). Asnjë ligj tjetër i miratuar nga KANÇ-i nuk kish munduar t’i rezistonte kohës. As kushtetutat e komunizmit madje. Çështja e qirave ishte në fakt e zgjidhur me Kodin Civil të vitit 1928. Miratimi i këtij ligji ishte krejt i panevojshëm.. megjithatë, ligji rezistoi në vite me një forcë të habitshme. Ligji përbëhej nga 34 nene. Shteti ndërhyri në përcaktimin e afatit në kohë të pacaktuar. Kreu i parë i ligjit ishte “kontratat, çmimet maksimale dhe dënimet” dhe kreu i dytë “dispozitat për caktimin e qirave”. Në fund ishte bërë një lloj ndarje zonash për qytetin e Tiranës. Së fundmi, na nxorën mallin me aktin e fundit normativ, duke u kthyer te praktika e Këshillit Nacionalçlirimtar. Jo për ndonjë gjë, por edhe në vitin 1945 nuk kishte parlament.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kjo javë e gjen Kosovën me qeveri të re, Kuvendi pret aktgjykimin e plotë të Kushtetueses

Politikë

Kjo javë e gjen Kosovën me qeveri të re, Kuvendi pret aktgjykimin e plotë të Kushtetueses

KOSOVAKosova do të jetë me qeveri të re këtë javë e cila do të ketë për kryeministër Avdullah Hotin e LDK. LDK, AAK dhe Nisma presin vetëm aktgjykimin e plotë të...

Nuk ka marrëveshje as sot/Bylykbashi: Ishim gati për konsensus, PS nuk hiqte dorë.

Politikë

Nuk ka marrëveshje as sot/Bylykbashi: Ishim gati për konsensus, PS nuk hiqte dorë.

  Përfaqësuesi i PD në Këshillin Politik, Oerd Bylykbashi ka thënë, në një deklaratë për mediat pas tryezës që zgjati mbi 3 orë, u shpreh se, sot marrëveshja nuk u arrit...

Vasili:PS pret të dalë nga gjumi parizien Rama

Politikë

Vasili:PS pret të dalë nga gjumi parizien Rama

Vasili: PS pret të dalë nga gjumi parizien RamaNënkryetari i LSI, Petrit Vasili, deklaroi pas mbledhjes së Këshillit Politik se opozita nuk do jepte asgjë në këmbim të identifikimit biometrik...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!