1988/Dënim me 10 vjet burg për b... e Enverit

E mërkurë, 13 May 2020 13:35

Nga Kastriot Dervishi

Ajo që përflitej në popull për karakterin e Enver Hoxhës, kanë frymëzuar një qytetar që në urrejtjen e ligjshme të jetën mizerje që po kalonte ta shfrynte në formën e traktit. Në qendër të kësaj këtij dufi ishte jeta e diktatorit në Francë në vitet e rinisë. (Më parë, Aleksandri ishte arrestuar më 11.7.1975 dhe ishte dënuar nga Gjykata Popullore e Fierit me vendimin nr.325, datë 3.11.1975 në batë të nenit 73 të Kodit Penal për agjitacion e propagandë me 7 vjet burgim).

Ai u arrestua më 30.4.1988 në qytetin e Fierit. Nuk pranoi akuzat e ngritura në bazë të nenit 55 të Kodit Penal dhe në gjyq kërkoi pafajësi. Me vendimin nr.169, datë 12.8.1988, Gjykata Popullore e Rrethit Fier e deklaroi fajtor dhe e dënoi me 10 vjet burgim. Ndër të tjera në dënim thuhej:

“I pandehuri, i vendosur në vendimet e tij antisocialiste e kriminale, filloi që ta shprehë haptazi urrejtjen ndaj partisë e sidomos udhëheqësit të paharruar të saj e të popullit tonë, shokut Enver Hoxha, duke shkruar parulla të ndryshme nëpër pallatet e qytetit të Fierit. Këtë veprim ai e bërë pikërisht një ditë para festës së 1 majit, me qëllim për të krijuar e nxitur urrejtje në masat tona punonjëse ndaj themeluesit të partisë”.

Modifikuar më E mërkurë, 13 May 2020 14:56

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zenelaj i shkruan Veliut: S'je në 1945, se mamaja e djalit 'na paska' një dajo me Ballin

Politikë

Zenelaj i shkruan Veliut: S'je në 1945, se mamaja e djalit 'na paska' një dajo me Ballin

Gentian Zenelaj, aktori i mirënjohur humorit, i ka dërguar një mesazh kreut të Policisë së Shtetit, Ardi Veliut.Zenelaj, si prind kësaj radhe më shumë se sa figurë publike, i ka...

Protestuesit djegin edhe selinë e CNN

Globi

Protestuesit djegin edhe selinë e CNN

  Protestuesit u përleshën sërish me policinë në disa shtete amerikane, për të katërtën ditë radhazi, lidhur me vrasjen e një afro-amerikani të paarmatosur gjatë një arrestimi nga policia në Minneapolis...

Tronditet Korça, dy lëkundje tërmeti të njëpasnjëshme

Aktualitet

Tronditet Korça, dy lëkundje tërmeti të njëpasnjëshme

Tërmeti godet Greqinë, dy lëkundje të forta tmerrojnë qytetarët në orët e mëngjesitLëkundje tërmeti janë ndjerë në Korçë.Lëkundjet janë ndjerë 7 km në veri të Korçës dhe magnituda ka qenë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!