Fleta e nderit, puna angari si çështje nderi

E mërkurë, 13 May 2020 21:05

Nga Kastriot Dervishi

Modeli i një flete nderi për punonjësit e klasës punëtore në vitet ’50. Në krye janë kokat e Leninit, Enverit dhe Stalinit. Më poshtë shkruhen fjalët: “Nën udhëheqjen e partisë së Punës së Shqipërisë dhe shokut Enver Hoxha dhe me ndihmën e çmueshme të Bashkimit të madh Sovjetik, përpara për ndërtimin e bazave të socializmit në vendin tonë”.

Pas disa zbukurimeve shihen fjalët e Stalinit:

“Gjëja që bie në sy më shumë në garat, qëndron në faktin se ato sjellin një përmbysje rrënjësore në pikë, pamjen e njerëzve mbi punën sepse ato e transformojnë punën nga një barrë e turpshme dhe e rëndë, siç konsiderohej përpara, në një çështje nderi, në një çështje lavdie, një çështje trimërie, në një akt heroizmi”.

Ideja ishte që puna të konsiderohej çështje nderi dhe jo pagese.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zenelaj i shkruan Veliut: S'je në 1945, se mamaja e djalit 'na paska' një dajo me Ballin

Politikë

Zenelaj i shkruan Veliut: S'je në 1945, se mamaja e djalit 'na paska' një dajo me Ballin

Gentian Zenelaj, aktori i mirënjohur humorit, i ka dërguar një mesazh kreut të Policisë së Shtetit, Ardi Veliut.Zenelaj, si prind kësaj radhe më shumë se sa figurë publike, i ka...

Protestuesit djegin edhe selinë e CNN

Globi

Protestuesit djegin edhe selinë e CNN

  Protestuesit u përleshën sërish me policinë në disa shtete amerikane, për të katërtën ditë radhazi, lidhur me vrasjen e një afro-amerikani të paarmatosur gjatë një arrestimi nga policia në Minneapolis...

Tronditet Korça, dy lëkundje tërmeti të njëpasnjëshme

Aktualitet

Tronditet Korça, dy lëkundje tërmeti të njëpasnjëshme

Tërmeti godet Greqinë, dy lëkundje të forta tmerrojnë qytetarët në orët e mëngjesitLëkundje tërmeti janë ndjerë në Korçë.Lëkundjet janë ndjerë 7 km në veri të Korçës dhe magnituda ka qenë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!