Demonstrimi i një arrestimi në kufi dhe një gjyq me përmbajtje qesharake

E mërkurë, 13 May 2020 21:08
Gjatë improvizimit të arrestimit Gjatë improvizimit të arrestimit

Nga Kastriot Dervishi

Ndok Gjelosh Deda nga Gjonpalaj i Tropojë ishte dënuar njëherë më parë dhe kish vuajtur 14 vjet e 25 ditë burgim. U orvat të sërish të arratisej, por nuk ia doli. U akuzua në bazë të nenit 47/gj të Kodit Penal. U arrestua me një demonstrim fotografik. Gjyqi iu bë para fshatit.

Midis të tjerash në vendimin e gjykatës thuhej:

“Populli shqiptar jeton dhe punon i lirë me gëzim e krenari të ligjshme për sukseset e arritura në rrugën e transformimeve të mëdha të ligjshme të arritura në rrugën e transformimeve të mëdha shoqërore-ekonomike, nën udhëheqjen e partisë. Shqipëria nga një vend i varfër që vuante edhe për bukën e gojë është bërë një vend plot me fabrika e kombinate, me miniera e hidrocentrale, me fusha të bonifikuara të ujitura, me shkallë institucionesh shkencore, me njerëz të ngritur politikisht e ideologjikisht të aftë për të kryer me forcat e veta çdo punë që i nevojitej përparimit të atdheut dhe mbrojtjes së vendit. Kurrë ndonjëherë populli shqiptar nuk ka qenë kaq i bashkuar dhe në unitet të çeliktë rreth partisë. Shqipëria sot është një shembull që i tregon botës drejtësinë e pushtetit popullor, epërsinë e padiskutueshme dhe vitalitetin e rendit tonë shoqëror socialist. Por, praktika e ndërtimit të socializmit në vendin tonë tregon se armiqtë e brendshëm e të jashtëm për asnjë rast nuk kanë pushuar së vepruari, ndaj sigurimit të pavarësisë e të integritetit tokësor të RPSSH-së. Dëshmi e këtij fakti është edhe sot procesi gjyqësor kundër të pandehurit Ndok Gjelosh Deda”.

Me vendimi nr.4, datë 14.1.1986 Gjykata e Rrethit Tropojë e drejtuar nga Luan Muho, me pjesëmarrjen e prokurorit Xhemal Boshnjaku, e deklaroi fajtor dhe e dënoi me 18 vjet burgim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zenelaj i shkruan Veliut: S'je në 1945, se mamaja e djalit 'na paska' një dajo me Ballin

Politikë

Zenelaj i shkruan Veliut: S'je në 1945, se mamaja e djalit 'na paska' një dajo me Ballin

Gentian Zenelaj, aktori i mirënjohur humorit, i ka dërguar një mesazh kreut të Policisë së Shtetit, Ardi Veliut.Zenelaj, si prind kësaj radhe më shumë se sa figurë publike, i ka...

Protestuesit djegin edhe selinë e CNN

Globi

Protestuesit djegin edhe selinë e CNN

  Protestuesit u përleshën sërish me policinë në disa shtete amerikane, për të katërtën ditë radhazi, lidhur me vrasjen e një afro-amerikani të paarmatosur gjatë një arrestimi nga policia në Minneapolis...

Tronditet Korça, dy lëkundje tërmeti të njëpasnjëshme

Aktualitet

Tronditet Korça, dy lëkundje tërmeti të njëpasnjëshme

Tërmeti godet Greqinë, dy lëkundje të forta tmerrojnë qytetarët në orët e mëngjesitLëkundje tërmeti janë ndjerë në Korçë.Lëkundjet janë ndjerë 7 km në veri të Korçës dhe magnituda ka qenë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!