1979/Dënimi i ashpër, 25 vjet burg për shqiptarin nga Tivari

Premte, 15 May 2020 17:24
Duke pozuar me violinë në dorë Duke pozuar me violinë në dorë

Nga Kastriot Dervishi

Shaban Mehmet Meti, u lind më 10.1.1929 në Tivar. Pak vite pas lufte vjen në Shqipëri dhe më 1965 mori shtetësinë shqiptare. Deri në vitin 1957 kishte jetuar në Tiranë e më pas ishte vendosur me punë si nëpunës infermier në spitalin e Beratit. Nga jetesa e keqe dhe diskriminimi kërkon të riatdhesohet sepse regjimi komunist kalonte për nga barbaria çdo lloj pushtuesi. Kërkesa për riatdhesim, është interpretuar me karakter agjenturor. U arrestua më 25.2.1979, në kohën kur ishte baba i 6 fëmijëve. U akuzua me dy akuza të rënda, nenet 47/g (tradhti ndaj atdheut) dhe 55/1 (agjitacion e propagandë) të Kodit Penal. Midis të tjerash në vendimin e gjykatës thuhet:

“I pandehur është shprehur për gjendjen gjoja të vështirë ekonomike të keqe të masave punonjëse që sipas tij gjoja vuajnë për bukën e gojës, se gjoja në Shqipëri nuk ka demokraci, por vetëm dhunë e ashpërsim të luftës në klasave, se gjoja shtetasit jugosllavë si emigrantë nuk trajtohen mirë, se Shqipëria me prishjen e marrëdhënieve  me BS-në e Kinën revizioniste mbeti vetëm, etj, biseda këto të bëra prej tij për të shprehur urrejtjen ndaj sistemit socialist e diktaturës së proletariatit në Shqipëri”.

Gjykata e Rrethit Berat e drejtuar nga Irakli Puka, me pjesëmarrjen e prokurorit Stiliano Bandilli, me vendimin nr.94, datë 17.7.1979, e deklaroi fajtor duke dhënë një vendim të egër me 25 vjet burgim. Shabani vuajti 12 vjet e 20 ditë burgim. U lirua më 17.3.1991, në bazë të dekretit nr.7471, datë 12.3.1991 të Presidiumit të Kuvendit Popullor (nr.124 i listës).

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Grabitet institucioni financiar në Korçë, hajduti terrorizon punonjësit me thikë

Kronikë

Grabitet institucioni financiar në Korçë, hajduti terrorizon punonjësit me thikë

Një institucion financiar në Korçë ka rënë pre e një grabitje. Autori i pamaskuar ka hyrë në ambientet e këtij institucioni dhe nën kërcënimin e një thike ka marrë një...

Autopsia:George Floyd ishte me koronavirus

Globi

Autopsia:George Floyd ishte me koronavirus

  Afro-amerikani George Floyd, vdekja e të cilit në duart e Policisë shkaktoi një valë protestash në të gjithë SHBA, ka qënë i infektuar me koronavirus disa javë para vdekjes së...

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Aktualitet

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Covid hyn në shtëpinë e mjekut të spitalit të Krujës Ardian Mata. “Kruja po bëhet një vatër shumë e nxehtë i bëj thirrje ministrisë dhe ISHP-së të vijë të shikojë situatën...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!