Vrasja e parë e majit 1990 në kufi, martiri cilësohej “kulak”

Tuesday, 02 June 2020 16:15

Nga Kastriot Dervishi

Gjatë muajit maj 1990, kanë ndodhur 5 vrasje në kufi: Vat Beqi më 19 maj, Sokol Lika më 23 maj, Qamil Xhaja më 25 maj, Kujtim Xhaja më 28 maj dhe Bujar Osmani më 30 maj.

Më 19.5.1990 në Velipojë tentuan të kalojnë kufirin Gjek Marash Beqi (i cili banonte në Berat), vjeç 35 dhe Vat Marash Beqi, vjeç 25 banues në fshatin Velipojë. Të dy vëllezërit konsideroheshin me origjinë shoqërore kulake. Një ditë më parë, Vati shkoi në Berat te i vëllai Gjeka. Rrugës i ka shpjeguar se kishte vendosur të arratisej në Jugosllavite xhaxhai i arratisur në vitin 1953.

Rreth orës 22.00 me një kamerdare të përgatitur qysh më parë nga Vati janë nisur me det për të kaluar kufirin. Lëvizja e kamerdares është vërejtur nga njësiti i shërbimit me motoskaf që drejtohej nga komandanti i postës Bino Binaj, i cili ka qëlluar me pistoletë në ajër. Bino Binaj i urdhëroi të dilnin në tokë me not. Kur ata nuk pranuan. Atëherë Binaj i ka hedhur spirancën për t’i tërhequr. Vat Beqiri ka kapur litarin e spirancës. Binoja i qëllon menjëherë me automatik, por pa i vrarë. Motoskafi rimorkion kamerdaren ku mbaheshin Gjeka me Vatën. Në breg pas njësitit ka dalë fillimisht Gjeka dhe kur Vata ishte 2 – 3 metra larg bregut është qëlluar pabesisht me automatik nga Binoja, i cili ka vdekur në vend. Kufoma ju dorëzua familjarëve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Sport

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Qershori pritej të ishte muaji vendimtar për të ardhmen e Skënderbeut, por tani jemi futur në korrik dhe ankthi në klubin korçar po shtohet. Vendimi nga Gjykata Federale e Zvicrës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!