Ballistëve u vinin namin e pulave, por vetë nuk të falnin për lopë, dema dhe viça

Premte, 19 June 2020 11:32

Nga Kastriot Dervishi

Ndërsa propaganda komuniste kundër kundërshtarit të thante duke akuzuar ballistët se “hanin pula”, vetë komunistët gjatë luftës ishin kampionë të qelepirjes e konsumit të kafshëve të rënda në mish. Përveç qengjave e kecave, një ushqim i pëlqyer mbeteshin dythundrakët e rëndë. Shokët e partisë për viça, lopë dhe dema, të grinin. Sigurisht i rrëmbenin dhe nuk ua falte kush. Pjesë e më poshtme është ekstrakt nga letra e datës 22 nëntor 1943, e komisarit politik të kompanisë së parë të Batalionit “Fuat Babani” Mihallaq Ziçishti, për Shtabin e Qarkut të Korçës. Ndërsa nëpër filmat heroikë të kinostudios, partizanët paraqiten sikur hanin bukë e qepë me popullin.

Letra

Sikurse ju lajmërova, dje në shtëpinë e Hysen Dilkës (Voskp) morëm 1 lopë, 1 dem dhe 3 viça. 2 viça u therën dje për ushqimin e Batalionin “Shqiponja” dhe kompaninë tonë. Një tjerë të vogël e kishin therru sot për neve me urdhër të komandantit të kësaj kompanie. Pra, po ju dërgoj 1 lopë dhe demin.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Politikë

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Deputeti Lefter Maliqi ka reaguar sërish për marrëveshjen e Reformës Zgjedhore, e cila kundërshtohet të firmoset nga disa prej deputëtëve brenda Kuvendit Përmes një postimi në rrjetet sociale, Maliqi shkruan se...

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Kulturë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!