2002/Kthimi i familjes mbretërore në atdhe, të gjitha lejekalimet u shkruan me gabime

Tuesday, 30 June 2020 10:52

Nga Kastriot Dervishi

Me kërkesë të deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë, ishte rënë dakord që familja mbretërore të kthehej në atdhe më 28.6.2002, ora 12.00. Për të realizuar këtë, u zhvillua një korrespondencë midis Ministrisë së Rendit Publik, Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Ministrisë së Drejtësisë. Në fund, familja erdhi nëpërmjet disa lejekalimeve të shkruara të gjitha me gabime. Në të gjitha lejekalimet shkruhet “e përgjuithshme” dhe “qerndrore” Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë dhe një institucion varësie të saj (nuk po përmend tekstin e lejekalimeve). D.m.th. kjo çështje aq e debatuar ndër vite për dokumentet e familjes, përfundoi me disa lejekalimi qesharake. Në praktikën e rastit ndodhen edhe dokumente që kanë të bëjnë me diskutime të kota të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë, për çështje statusi, shtetësie, etj. Ditën e ardhjes së familje, së bashku me të ishin edhe 4 shtetas nga Afrika e Jugut dhe një nga Pakistani. Le të kujtojmë disa procedura të ndjekura në atë kohë.

-Me shkresën nr.3617, datë 10.6.2002, ministrja e Punëve të Jashtme, Arta Dade i shkruante Këshillit të Ministrave mbi statusin e familjes mbretërore. Sipas saj ishin interesuar autoritetet e Afrikës së Jugut nëpërmjet ambasadës së Shqipërisë në Romë. Po ashtu konsulli i nderit të Shqipërisë në Johanesburg, Nikola Rose. Ministrja bën të ditur se konsulli nuk duhet të vepronte pa dijeninë e MPJ-së, si dhe familja mbretërore duhet të vinte e pajisur me pasaportë shqiptare. Për statusin juridik të Leka Zogut, MPJ iu drejtua edhe Ministrisë së Drejtësisë.

-Me shkresën nr.3865, datë 20.6.2002, ministrja e Punëve të Jashtme, Arta Dade, njofton Ministrinë e Rendit Publik se dy ditë më parë, me anë të përfaqësuesit Fluturak Gërmenji, familja mbretërore kishte kërkuar pajisje me leje kalimi. Gërmenji nënshkruante një dokument me vulën “Rezidenca e familjes mbretërore. Administrata”. Në kërkesë, së bashku me fotot ishin emrat e Mbretëreshës Geraldinë, Leka, Suzana dhe Leka Zogu. Në kërkesë për asnjë person nuk përmendej titulli mbretëror.

1 koment

  • Përgjigju Xeni

    Po ne 93 kush e perzuri Zogun?

    Tuesday, 30 June 2020 23:46 komentuar nga Xeni

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Politikë

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

  Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas rasteve që u shfaqën me koronavirus. Në një dalje...

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Politikë

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Nard Ndoka ka ironizuar me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, duke i thënë të bëhet president i Flamurtarit. Duke iu referuar deklaratës së kryetarit të PD, Lulzim...

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Politikë

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Gazetari Ylli Rakipi, ka qenë i ftuar në emisionin “Në fokus” në TV T, ku ka komentuar deklaratat e Lulzim Bashës, lidhur me një ofertë për pazar, që i ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!