100 vjet nga themelimi i Bibliotekës Kombëtare në Tiranë

E Enjte, 09 July 2020 09:12

Nga Kastriot Dervishi

Biblioteka Kombëtare nisi jetën e saj në Tiranë më 10 korrik 1920, ditë kur u zhvendos fondi i bibliotekës së Komisisë Letrare Shqipe. Duke qëmtuar aktet shtetërore të mbërritura në ditët tona, vërehen dy emra intelektualësh që janë marrë me procesin e zhvendosjes dhe ngritjes së bërthamës së parë të Bibliotekës Kombëtare në Tiranë, e cila në muajt e parë të saj njihet me emrin “Biblioteka e Shtetit”.

Me vendimin nr.438, datë 11.7.1920, Këshilli i Ministrave, me propozim të po asaj dite të Ministrisë së Arsimit, vendosi të paguajë shpenzimet e bartjes së fondit të bibliotekës së Komisisë Letrare e mobilieve të saj, nga Shkodra në Tiranë, të cilat vlerësoheshin në 1389 lireta italiane. Në vendim flitet për një “drejtori të përgjithshme”, e cila ka mundësi të jetë ajo e arsimit e krijuar nga austro-hungarezët gjatë sundimit të tyre. Brenda të njëjtit vendim, Karl Gurakuqit i paguheshin shpenzimet e udhëtimit në vlerën e 400 liretave italiane.

Me vendimin nr.439, datë 11.7.1920, Këshilli i Ministrave vendosi që bibliotekarit Luigj Naraçi, t’i paguhen 350 lireta italiane si shpenzime udhëtimi dhe dietë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në Sarandë, ambulanca përplaset me ”BMW X5” me targa angleze që përfundoi në lokal, infermierja e plagosur dërgohet me helikopter në Tiranë

Aktualitet

Aksident në Sarandë, ambulanca përplaset me ”BMW X5” me targa angleze që përfundoi në lokal, infermierja e plagosur dërgohet me helikopter në Tiranë

  Një aksident i rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit teksa një ambulancë është përplasur me një automjet me targa angleze. BalkanWeb mëson se në orën 04:00 në kryqëzimin...

Edi Rama e ka lënë Kamzën dhe Paskuqanin pa asnjë investim gjatë 7 viteve të qeverisjes së tij

Politikë

Edi Rama e ka lënë Kamzën dhe Paskuqanin pa asnjë investim gjatë 7 viteve të qeverisjes së tij

Nga Robert Delija Kryeministri dje na qenkërka krenuar me ndërtimin e një kopshti në PaskuqanSi një mjeshtër i fasadës që është, ky kopësht do të inagurohet 3-4 herë me foto para...

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

Politikë

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

  REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!MEQENES EDIN NUK E TAKOI AS KRYETARI I GRUPIT PARLAMENTAR TE CDU/CSU-se ATEHERE AI "TAKOI" NE...