1943/Mbledhja e Tapizës, midis Nacionalçlirimtares dhe Ballit Kombëtar

E Enjte, 30 July 2020 11:20
Foto ilustruese Foto ilustruese

Nga Kastriot Dervishi

Më 26 korrik 1943, Tapizë të Tiranës në shtëpinë e Is’han Toptanit u zhvillua një bisedë paraprake midis delegacionit të Këshillit të Përgjithshëm Nacionalçlirimtar dhe delegacionit të Ballit Kombëtar, në lidhje me një marrëveshje politike. Te Nacionalçlirimtarët ishte ende Abaz Kupi, i cili shpresonte të forconte pozitat e tij. Informacioni mëposhtëm është nxjerrë nga një dosje e Arkivit të PPSH-së, e cila nuk është origjinale. Dokument tjetër nuk është gjetur.

Delegacioni i Këshillit të Përgjithshëm Nacionalçlirimtar përbëhej nga:

-Abaz Kupi

-Myslim Peza

-Ymer Dishnica

-Mustafa Gjinishi

-Kamber Qafmolla (ende kryetar formal i Frontit)

Delegacioni i Ballit Kombëtar i përbërë nga:

-Mit’hat Frashëri

-Hasan Dosti

-Faik Quku

U pranuan së dëgjues: At Lekë Luli, Is’han Toptani, Xhemal Herri, Gogo Nushi, Sali Vata. Kryetar i mbledhjes u zgjodh Mit’hat Frashëri dhe sekretar Mustafa Gjinishi. Pas bisedimeve u arrit në përfundimin për të kryer një luftë të përbashkët kundër pushtuesit si dhe për miratimin e një shpalljeje të përbërë prej 5 pikash:

I-Formimin e Komitetit për Shpëtimin e Shqipërisë

II-Komiteti do kishte këtë program:

1-Luftë të menjëhershme kundër pushtuesit për çlirimin e Shqipërisë

2-Sigurimin e pavarësisë në kufijtë e 1913-s, me qëllim të mëtejshëm bashkimin kombëtar me trojet e mbetura jashtë vendit, sipas Kartës së Atlantikut.

3-Një Shqipëri të lirë, indipendente e demokratike të vërtetë.

4-Forma e regjimit i lihej popullit të vendoste me anën e një asambleje kushtetuese, të zgjedhur nga populli (me sistem zgjedhor “sufrazh universal).

5-Komiteti pushonte së ekzistuari deri në formimin e qeverisë së përkohshme.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjeneral ®️ AHMETAJ: “SPAK të hetojë tenderat kriminale të MM me mirëmbajtjen e helikopterëve”

Politikë

Gjeneral ®️ AHMETAJ: “SPAK të hetojë tenderat kriminale të MM me mirëmbajtjen e helikopterëve”

  Në dt. 30.07.2020, mediat Italiane informuan se “falë aftësisë së pilotëve, u shmang tragjedia”, një helikopter i Forcave Ajrore të RSH bëri ulje emergjente në rajonin e Peskarës, Itali. Mbas këtij...

Korçë, varfëri ulëritëse/ DENONCIMI i koordinatorit të LSI: Babëzia e rilindjes nuk njeh kufij

Politikë

Korçë, varfëri ulëritëse/ DENONCIMI i koordinatorit të LSI: Babëzia e rilindjes nuk njeh kufij

  Nga Petrika MELE, koordinator i LSI-Korçë Varfëri ulëritëse dhe infrastrukturë mesjetare vetëm 1 km larg Korçës! Ujrat e zeza dhe mbetjet urbane janë makthi i përditshëm i banorëve. Mungesa e ujit të pijshëm...

Korce/Braimllari:Banorët pa ujë e pa rrugë nga qeverisja klienteliste e Ramës

Politikë

Korce/Braimllari:Banorët pa ujë e pa rrugë nga qeverisja klienteliste e Ramës

  Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari prej disa ditësh është zhvendosur në Korçë, sipas së cilit është braktisur nga qeveria, nga ku denoncon problemet e shumta që hasin banorët. Këtë...