Trakti i nxjerrë nga Komiteti për Shpëtimin e Shqipërisë

E Enjte, 30 July 2020 12:18

Komiteti për Shpëtimin e Shqipërisë, në rolin e një qeverie të përkohshme nxori vetëm një trakt. Ky komitet përbëhej nga 12 anëtarë. Nga Balli Kombëtar merrnin pjesë: Hasan Dosti, Hysni Lepenica, Skënder Muço, Vasil Andoni, Et’hen Haxhiademi, Xhemal Herri.

Nga Nacionalçlirimtarët: Abaz Kupi, Mustafa Gjinishi, Spiro Koleka, Vasil Nathanaili, Malo Frashëri, Haki Stërmilli.

Shpallja është pak a shumë shpallja e vendimeve të Mukjes. Nga delegat e Ballit, 3 u vranë gjatë luftës (Hysni Lepenica, Skënder Muço, Xhemal Herri), 1 u dënua pas lufte nga regjimi komunist dhe vdiq në burg (Et’hen Haxhiademi), 2 u larguan nga Shqipëria.

Nga të Nacionalçlirimtares, 1 u vra gjatë luftës (Mustafa Gjinishi), 1 u largua nga Shqipëria (Abaz Kupi).

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjeneral ®️ AHMETAJ: “SPAK të hetojë tenderat kriminale të MM me mirëmbajtjen e helikopterëve”

Politikë

Gjeneral ®️ AHMETAJ: “SPAK të hetojë tenderat kriminale të MM me mirëmbajtjen e helikopterëve”

  Në dt. 30.07.2020, mediat Italiane informuan se “falë aftësisë së pilotëve, u shmang tragjedia”, një helikopter i Forcave Ajrore të RSH bëri ulje emergjente në rajonin e Peskarës, Itali. Mbas këtij...

Korçë, varfëri ulëritëse/ DENONCIMI i koordinatorit të LSI: Babëzia e rilindjes nuk njeh kufij

Politikë

Korçë, varfëri ulëritëse/ DENONCIMI i koordinatorit të LSI: Babëzia e rilindjes nuk njeh kufij

  Nga Petrika MELE, koordinator i LSI-Korçë Varfëri ulëritëse dhe infrastrukturë mesjetare vetëm 1 km larg Korçës! Ujrat e zeza dhe mbetjet urbane janë makthi i përditshëm i banorëve. Mungesa e ujit të pijshëm...

Korce/Braimllari:Banorët pa ujë e pa rrugë nga qeverisja klienteliste e Ramës

Politikë

Korce/Braimllari:Banorët pa ujë e pa rrugë nga qeverisja klienteliste e Ramës

  Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari prej disa ditësh është zhvendosur në Korçë, sipas së cilit është braktisur nga qeveria, nga ku denoncon problemet e shumta që hasin banorët. Këtë...