1960/Në burg se dëgjuan “Zërin e Amerikës”

E Enjte, 30 July 2020 15:35

Nga Kastriot Dervishi

Bajram Shaban Danushi, 33 vjeç nga Tomori i Beratit; Asqeri Arif Gorica, 38 vjeç nga Berati; Myslim Asim Toska, 33 vjeç nga Luari i Roskovecit, u arrestuan më 12.8.1960, të akuzuar në bazë të nenit 73/1 të Kodit Penal për agjitacion e propagandë. Myslimi kishte vuajtur më parë një dënim prej: 11 vjetësh, 10 muajsh dhe 19 ditësh. Së bashku me dënimin e dytë, ai vuajti 18 vjet, 4 muaj, 26 ditë burgim. Në vendimin e gjykatës për ta thuhej:

“Të tre të gjykuarit kanë pranuar në hetuesi dhe në gjyq se kanë agjituar dhe propaganduar kundër pushtetit popullor. Ata kanë pranuar se janë mbledhur në shtëpitë e njëri tjetrit dhe në prezencë të personave të tjerë kanë komentuar lajme e shtypit tonë në të kundërtën, kanë dëgjuar dhe komentuar “Zërin e Amerikës”, kanë ngritur shëndete në raki për përmbysjen e pushtetit popullor, kanë treguar në persona të tjerë, fotografi të të arratisurit politik Nezir Danushi, për të treguar se jeta në shtet kapitaliste është më e mirë”.

Gjykata e Qarkut Vlorë (Dega e Beratit), me vendimin nr.9, datë 10.11.1960, i deklaroi fajtorë dhe i dënoi me nga 10 vjet burgim dy të parët dhe me 8 vjet Myslimin. U la në fuqi me vendimin nr.205, datë 24.12.1960 të Këshillit Gjyqësor Penal të Gjykatës së Lartë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjeneral ®️ AHMETAJ: “SPAK të hetojë tenderat kriminale të MM me mirëmbajtjen e helikopterëve”

Politikë

Gjeneral ®️ AHMETAJ: “SPAK të hetojë tenderat kriminale të MM me mirëmbajtjen e helikopterëve”

  Në dt. 30.07.2020, mediat Italiane informuan se “falë aftësisë së pilotëve, u shmang tragjedia”, një helikopter i Forcave Ajrore të RSH bëri ulje emergjente në rajonin e Peskarës, Itali. Mbas këtij...

Korçë, varfëri ulëritëse/ DENONCIMI i koordinatorit të LSI: Babëzia e rilindjes nuk njeh kufij

Politikë

Korçë, varfëri ulëritëse/ DENONCIMI i koordinatorit të LSI: Babëzia e rilindjes nuk njeh kufij

  Nga Petrika MELE, koordinator i LSI-Korçë Varfëri ulëritëse dhe infrastrukturë mesjetare vetëm 1 km larg Korçës! Ujrat e zeza dhe mbetjet urbane janë makthi i përditshëm i banorëve. Mungesa e ujit të pijshëm...

Korce/Braimllari:Banorët pa ujë e pa rrugë nga qeverisja klienteliste e Ramës

Politikë

Korce/Braimllari:Banorët pa ujë e pa rrugë nga qeverisja klienteliste e Ramës

  Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari prej disa ditësh është zhvendosur në Korçë, sipas së cilit është braktisur nga qeveria, nga ku denoncon problemet e shumta që hasin banorët. Këtë...