Havzi Nelës iu la në fuqi dënimi me vdekje, të dënuarit për vrasje, iu fal jeta

Tuesday, 11 August 2020 15:24
Dekreti i faljes së jetës Dekreti i faljes së jetës

Nga Kastriot Dervishi

Për të parë se si është vepruar nga Presidiumi i Kuvendit Popullor në rastin e Havzi Nelës, mjafton të shohim rastin e të njëjtës dite. Standartet e përdorura janë të dyfishta. Me dekretin nr.7239, datë 8.8.1988, Presidiumi i Kuvendit Popullor vendosi që shtetasit F.K., i dënuar me vdekje me vendimin nr.27, datë 2.6.1988 të Gjykatës së Rrethit Fier, t’ia kthejë dënimin me 25 vjet burgim. F.K. ishte dënuar edhe dy herë të tjera më parë për çështje jopolitike. Më 7.5.1988 shtetasi në fjalë, për motive të dobëta, vret me thikë në fyt dhe trup një ushtar. Për këtë arsye arrestohet me dënohet me vdekje. Këtë rasti, pavarësisht se kishim të bënim me humbjen e një jete njeriu dhe dënime të mëparshme, Presidiumi i Kuvendit Popullor, i gjeti anën dhe ia fali jetën personit të dënuar. Ndërsa Havzi Nela, i cili nuk kish vrarë njeri, nuk kish bërë plan për të vrarë me paramendim njeri, nuk iu fal jeta.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Politikë

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja e Shkodrës një ditë më parë pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë ndërsa në përgjigjen...

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

Globi

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

  Bien shifrat e COVID-19 në Itali. Testimet ditën e sotme kanë qenë 55.800, ndërkohë që gjatë javës u arritën edhe 100 mijë testime.Në 24 orët e fundit në shtetin fqinjë...

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Globi

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

  Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për...