1966/Një fotografi gjyqi në Shkodër

E Enjte, 17 September 2020 15:27
Muhsin Muka në gjyq Muhsin Muka në gjyq

Nga Kastriot Dervishi

Në Shkodër u arrestuan shtetasit: Muhsin Elez Muka (65 vjeç, arrestuar më 3 maj 1966), Brahim Isa Tepelia (49 vjeç, arrestuar më 3 maj 1966), Hajdar Sadik Meta (33 vjeç, arrestuar më 3 maj 1966), Hamza Selim Cungu (48 vjeç, arrestuar më 7 maj 1966), Faik Qazim Hoxha (36 vjeç, arrestuar më 4 qershor 1966), Hafiz Sabri Idriz Koçi (45 vjeç, arrestuar më 4 qershor 1966), Hodo Isuf Sokoli (36 vjeç, arrestuar më 4 qershor 1966). Goditja e këtij “grupi” bëhej në kuadër të planeve të regjimit për luftën kundër fesë. Akuzat kryesore ishin ato që kishin të bënin me nenet 72 (sabotimi), 73 (agjitacioni e propaganda) dhe 64 (tradhtia ndaj atdheut) të Kodit Penal.

Proces gjyqësor u zhvillua në sallën e Shkollës Pedagogjike duke iu dhënë një rëndësi e madhe për mjetet propagandistike të regjimit. U realizuan disa foto, gjë që ishte shumë e rrallë për atë kohë.

Me vendimin nr.34, datë 10.9.1966 Gjykata e Qarkut Shkodër, i deklaroi dhe i dënoi: Muhsin Muka dhe Brahim Tepelia me vdekje (varje në litar), Hajdar Meta me vdekje (pushkatim), Hamza Cungu dhe Faik Hoxha me 25 vjet burgim; Hafiz Sabri Koçi me 22 vjet burgim, Hodo Sokoli me 16 vjet burgim. të gjithëve iu konfiskohej pasuria. Vendimet u lanë në fuqi, por me vendimin nr.143, datë 30.9.1966, Kolegji Penal i Gjykatës së Lartë, Hajdar Metës ia ktheu dënimin me 25 vjet burgim. vendimet me vdekje nuk u ekzekutuan në litar, por me pushkatim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Takimi në Elbasan, Kërpaçi: LSI, çdo ditë pranë të rinjve për t’i dhënë zë problemeve të tyre

Politikë

Takimi në Elbasan, Kërpaçi: LSI, çdo ditë pranë të rinjve për t’i dhënë zë problemeve të tyre

  Kryetarja e forumit rinor të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Floida Kërpaçi duke marrë shkas nga takimi i sotëm i kryetares Monika Kryemadhi me të rinjtë e LRI-së në Elbasan, shprehet...

Tabaku publikon videon: Shkatërrimi i shkollës “Sami Frashëri” një vend krimi, e gjitha u bë pa projekt

Politikë

Tabaku publikon videon: Shkatërrimi i shkollës “Sami Frashëri” një vend krimi, e gjitha u bë pa projekt

  Ish-deputetja e PD-së Jorida Tabaku, me anë të një postimi në “Facebook” ka publikuar një video, duke u shprehur se këto janë pamje nga vendi i krimit, ku u shemb...

Mësuesja humbi jetën nga Covid, vdes edhe vëllai. Në 2013 i vranë djalin

Kronikë

Mësuesja humbi jetën nga Covid, vdes edhe vëllai. Në 2013 i vranë djalin

  Ditën e sotme mediat njoftuan për humbjen e jetës së mësues, Irena Bajlozi, në Përrenjas. Por sikur të mos mjaftonte kjo humbje, familja Bajlozi është goditur nga një tjetër tragjedi...