Kampet e Valiasit nëpërmjet vizatimeve

Hënë, 21 September 2020 14:20

Nëse Lekë Pervizi ka meritën se na ka dhënë imazhet e Kampit të Internimit të Tepelenës, Musa Çapani nëpërmjet një albumi të botuar në vitin 2017 nga ISKK ka meritën se na ka dhënë imazhet e kampeve të tjera të panjohura. Kampi në fjalë ekzistoi në vitet 1948-1953. Përkohësisht në vitin 1952 ai u zhvendos edhe në Cërrik. Në të ishin vendosur familjet më të mira nga jugu i Shqipërisë. Edhe këtu kishte shumë fëmijë. Në vizatimin e bërë nga z.Musa shihet momenti i ndarjes së atij pak ushqimi në kamp.

Kampi nr.3 e më pas nr.5 në Valis (para se të përfundojë te fabrikave të tullave), sipas z.Musa kanë qenë të shpërndara kështu:

-Kampi i “Mesit”, Valias, u sistemuan familjet e para që erdhën nga Kruja. Ishte një hangar për makineritë bujqësore dhe për kuajt. Kolonat prej tulle. Dërrasë.

-Kampi poshtë (te kthesa e Valiasit). Tre baraka. Një për komandën. Rrethim i rregullt tela me gjemba.

-Kampi lart, afër kodrës së Dakos. Dy baraka.

-Kampi te kodra e beut Paskuqan.

Modifikuar më Hënë, 21 September 2020 14:23

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Takimi në Elbasan, Kërpaçi: LSI, çdo ditë pranë të rinjve për t’i dhënë zë problemeve të tyre

Politikë

Takimi në Elbasan, Kërpaçi: LSI, çdo ditë pranë të rinjve për t’i dhënë zë problemeve të tyre

  Kryetarja e forumit rinor të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Floida Kërpaçi duke marrë shkas nga takimi i sotëm i kryetares Monika Kryemadhi me të rinjtë e LRI-së në Elbasan, shprehet...

Tabaku publikon videon: Shkatërrimi i shkollës “Sami Frashëri” një vend krimi, e gjitha u bë pa projekt

Politikë

Tabaku publikon videon: Shkatërrimi i shkollës “Sami Frashëri” një vend krimi, e gjitha u bë pa projekt

  Ish-deputetja e PD-së Jorida Tabaku, me anë të një postimi në “Facebook” ka publikuar një video, duke u shprehur se këto janë pamje nga vendi i krimit, ku u shemb...

Mësuesja humbi jetën nga Covid, vdes edhe vëllai. Në 2013 i vranë djalin

Kronikë

Mësuesja humbi jetën nga Covid, vdes edhe vëllai. Në 2013 i vranë djalin

  Ditën e sotme mediat njoftuan për humbjen e jetës së mësues, Irena Bajlozi, në Përrenjas. Por sikur të mos mjaftonte kjo humbje, familja Bajlozi është goditur nga një tjetër tragjedi...