1959/“Ky populli kështu ka pritur edhe të tjerë”

Diel, 15 November 2020 12:23

Një i dënuar politik lirohej më 10.6.1959 nga Reparti nr.303 Tiranë, pasi kishte vuajtur gati 10 vjet heqje lirie. Ato ditë ishte zhvilluar vizita e sekretarit të përgjithshëm të Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik, Nikita Hrushov në Shqipëri. Në fletën e lirimit, komanda shënon se i dënuari kish krahasuar vizitën e shokut Hrushov me atë të Duçes (fjala mund të ishte për vizitat e Cianos apo Viktor Emanuelit të III në Shqipëri), duke dhënë idenë se pritjet e popullit në këto forma, kështu rezultonin. Reparti 303, në këtë kohë, ndërtonte bllokun e pallateve “Puna” në krah të stadiumit “Dinamo” (sot “Selman Stërmasi”). I dënuarit si duket ka dashur ta japë simbolikisht emrin e Duçes.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

OFL dhe Saimir Tahiri ‘fut’ në sherr Lalën dhe Lleshajn/ Gazetarja: Të të vijë turp! Duhet të skuqesh para shqiptarëve për këtë që thua – Ministri: Më ke zënë ngushtë se…

Politikë

OFL dhe Saimir Tahiri ‘fut’ në sherr Lalën dhe Lleshajn/ Gazetarja: Të të vijë turp! Duhet të skuqesh para shqiptarëve për këtë që thua – Ministri: Më ke zënë ngushtë se…

Për gazetaren Klodiana lala, OFL nuk e ka përmbushur misionin e saj, atë për të cilën u trumbetua nga kryeministri Edi Rama dhe ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, goditja e...

Dy kamberë në një derë

Politikë

Dy kamberë në një derë

  Nga Gert Shella - 03/12/2020 Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit te Organizuar dënoi këtë javë me 6 muaj burg gjyqtarin Luan Daci, anëtar i Kolegjit të Posaçëm të Apelimit...

LSI Durrës denoncon/Zyrat e OSHEE në Durrës në mungesë të pajisjeve bazike si letra dhe printer

Politikë

LSI Durrës denoncon/Zyrat e OSHEE në Durrës në mungesë të pajisjeve bazike si letra dhe printer

Zyrat e OSHEE në Durrës📍në mungesë të pajisjeve bazike si letra dhe printer.Qytetarët në rradhë dhe të indinjuar pasi nuk marrin shërbimin e duhur.Durrësi ka faturat më të larta të...