Vendimi për mosfaljen e jetës së inxhinierëve të Maliqit

E Enjte, 19 November 2020 15:29

Inxhinierëve të Maliqit mund t’iu falej jeta. Në fund të fundit persekutorët e dinin që ata nuk kishin asnjë faj. Por ata vendosën t’i vrasin. Shqipëria ishte një vend ku injoranca e sulmonte dijen. Vendimi i formës së prerë i Gjykatës së Lartë Ushtarake u ankimua nga disa kërkesa të të dënuarve. Brenda ditës kërkesat e tyre shkuan në Presidiumin e Kuvendit Popullor. Avokatët përpiluan kërkesa fikse për 5 të dënuarit me vdekje, të cilët vetëm sa nënshkruan. Përveç tyre dërguan telegrame edhe Theodhoraq Mano, familja Sharra (tre nënshkrime).

Në mbledhjen nr.59, datë 19.11.1946, Presidiumi i Kuvendit Popullor, me nënshkrimet anëtarëve të tij: Omer Nishani (president), gjeneral-major Myslim Peza (nënkryetar), Sami Baholli (sekretar), Enver Hoxha, Manol Konomi, Sejfulla Malëshova, Medar Shtylla, Hasan Pulo, Qirjako Harito dhe Pandi Kristo, refuzoi t’u falë jetën. Duhej luajtur skena e fundit në Maliq. Kameramanët jugosllavë ishin gati.

Modifikuar më E Enjte, 19 November 2020 15:34

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk ka trëndafil që e zbukuron maskën e zezë që mbani në turinj z. Kryeministër!

Politikë

Nuk ka trëndafil që e zbukuron maskën e zezë që mbani në turinj z. Kryeministër!

Nuk ka trëndafil që e zbukuron maskën e zezë që mbani në turinj z. Kryeministër! ➡️Pak për "pasojat e Tërmetit" dhe krekosjen prej mashtruesash të atyre që e kanë detyrë të...

Mjerimi me emrin RILINDJE

Politikë

Mjerimi me emrin RILINDJE

Nga Arjan Kllomollari:Mjerimi me emrin RILINDJE:Mjerim i ulur kembekryq ne sofren e pabuke te cdo shqiptari.Dhe si nje mik i paftuar, barkderr vazhdon vazhdon te gllaberoje cdo therrime te saj.Mjerim...

Tragjedi në familjen shqiptare, flakët e zjarrit i marrin jetën 16-vjeçarit. Tezja shpëton nipin tjetër dhe mbesën. Prindërit ishin në...

Kronikë

Tragjedi në familjen shqiptare, flakët e zjarrit i marrin jetën 16-vjeçarit. Tezja shpëton nipin tjetër dhe mbesën. Prindërit ishin në...

Tragjedi në një familje shqiptare që jeton në Greqi. Flakët e zjarrit që përfshinë banesën ku jetonte çifti shqiptar me tre fëmijë, i kanë marrë jetën djalit të madh të...