Kuota e parë që pagoi Shqipëria pas pranimit në Lidhjen e Kombeve

E mërkurë, 17 February 2021 15:38

Kuota e parë që pagoi Shqipëria pas pranimit në Lidhjen e Kombeve, ishte ajo e 24 mijë dollarëve për këtë organizatë (rreth 322 mijë dollarë sot). Kjo u diskuar në mbledhjen e datës 3.1.1921 në bazë të letrës së sekretarit të përgjithshëm të Lidhjes. Shuma do paguhej në dy këste, në maj dhe shtator 1921. Dokumenti është nënshkruar nga kryeministri Iljaz Vrioni, zëvendësisht ministri i Luftës Ali Kolonja, ministri i Drejtësisë dhe zëvendësisht ministri i Punëve të Brendshme Xhafer Ypi, ministri i Arsimit dhe zëvendësisht ministri i Financave Kristo Floqi. Dokumenti u bë gati si praktikë për dekret nga Këshilli i Naltë.

Të njëjtën ditë u vendos të emërohej si përfaqësues i Shqipërisë në Uashington i Kostandin Çekrezit, i cili thuhej se kish qenë edhe më parë në këtë detyrë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksidenti i frikshëm me dy viktima, njëri prej tyre punonte oficer burgjesh, ishte nisur për në…

Kronikë

Aksidenti i frikshëm me dy viktima, njëri prej tyre punonte oficer burgjesh, ishte nisur për në…

  Një oficer i burgut të Peqinit ka humbur jetën në aksidentin tragjik që ndodhi mëngjesin e sotëm në Rrogozhinë. Tre automjete u përfshinë në aksident, duke u përplasur kokë më...

Tragjike/Koronavirusi shuan brenda pak ditësh një familje në Rubik, ndërron jetë çifti dhe djali i tyre i vetëm

Kronikë

Tragjike/Koronavirusi shuan brenda pak ditësh një familje në Rubik, ndërron jetë çifti dhe djali i tyre i vetëm

Një ngjarje e rëndë ka tronditur sot qytetin e Rubikut dhe mbarë opinionin publik. Tre anëtarë të së njëjtës familje në këtë qytet kanë ndërruar jetë brenda pak ditësh si pasojë...

“Po e ktheni PS-në forcë të tretë”/ Rebelohet baza socialiste e Beratit dhe Skraparit: S’duam të shiturit dhe palaçot e çorbës

Politikë

“Po e ktheni PS-në forcë të tretë”/ Rebelohet baza socialiste e Beratit dhe Skraparit: S’duam të shiturit dhe palaçot e çorbës

  Rilindja ndodhet në një situatë tejet të vështirë në kuadër të zgjedhjeve të 25 prillit. Me një bilanc skëterrë ku numërohen vetëm dështime dhe mashtrime, nuk ka asnjë shans të...