Shqiptarët që punonin në misionin e UNRRA-s

Tuesday, 16 February 2021 13:56
Dino Shani, ish përkthyes i UNRRA-s, i dënuar me vdekje, me një nga makinat e misionit Dino Shani, ish përkthyes i UNRRA-s, i dënuar me vdekje, me një nga makinat e misionit

Nga Kastriot Dervishi

Në vitet 1945-1947 UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration, pra Administrata e Kombeve të Bashkuara për Ndihmë dhe Rimëkëmbje), i dha një ndihmë të madhe Shqipërisë në furnizime ushqimore e materiale. Ndihma e saj këtë kohë ishte jetike. Qëllimet kryesore të UNRRA-s ishin: sigurimi e ndihmave për popullsinë, gjallërimin e ekonomisë dhe rikthimin e robërve të luftës në vendet e tyre. Ajo lidhi në vitin 1945 një marrëveshje me qeverinë e Shqipërisë. UNRRA u drejtua nga një mision që njohu tre kryetarë. Marrëdhëniet e saj me qeverinë nuk ishin të mira. Vazhdimisht qeveria krijonte probleme. punonjësit shtetas shqiptarë ishin marrë me miratim të qeverisë së Shqipërisë. Disa punonjës shqiptarë u pushkatuan, ndërsa të tjerë u burgosën me akuza të trilluara.

Në Tiranë:

-Sami Abazi, nëpunës, përkthyes

-Thoma Agnos, kujdestar, përkthyes

-Shaban Balla, nëpunës, përkthyes

-Salim Ceka, nëpunës, përkthyes

-Xhemil Çela, nëpunës, përkthyes

-Dino Shani, nëpunës, përkthyes

-Jovan Shapo, nëpunës, përkthyes

-Jolanda Avrami, përkthyese, stenografe

-Gerty Kotte, stenografe

-Seit Mema, daktilografist

-Pandi Thimo, kryemekanik e përkthyes

-Kolë Beltoja, shofer i parë

-Ndoc Shkleri, shofer, mekanik

-Masar Sojli, shofer, mekanik

-Arif Stërmasi, shofer, mekanik

-Hysen Shehu, shofer, mekanik

-Kolë Delia, shofer, mekanik

-Ramiz Kasharriqi, shofer, mekanik

-Hamdi Mullisi, shofer, mekanik

-Veli Hasani, kryekamerier

-Paul Aleksandër, kamerier

-Elia Dure, gjellëbërëse

-Jahja Hajdari, enëlarës

-Vasil Gjokushi ndihmës gjellëbërës

-Sulejman Sala, ndihmësgjellëbërës

-Nikolla Epifanoviç, magazinier, barist

-Zef Gjura, ndihmës magazinier, baris

-Agathokli Miti, ndihmës kamerier, pastrues

-Idajet Qurfica, djalë zyre

-Ymer Seferi, enëlarës

-Haxhi Banushi, kujdestar roje nate

-Harry Christ, kujdestar i përgjithshëm, punëtor

-Lutia Duli, pastruese zyrash

-Pashko Oroshi, punëtor

-Ida Taga, shërbëtore

Në Durrës

-Petro Afezolli, agjent

-Mihal Trajani, sekretar

-Boris Plumbi, nëpunës, përkthyes

-Vasil Zisi, nëpunës, përkthyes

-Larry Post (Llazar Papastoli), nëpunës

-Orest Afezolli, kryekontrollor

-Gaqo Grabocka, kontrollor

-Halil Gruda, kontrollor

-Foto Kotova, kontrollor

-Haki Kozma, kontrollor

-Anastas Leka, kontrollor

-Andon Leka, kontrollor

-Pandi Shamia, kontrollor

-Hysni Shaqiri, kontrollor

-Taqi Shukaj, kontrollor

-Vangjel Druga. kontrollor

-Shefqet Kollçaku, kryemekanik

-Hamdi Begoviçi, shofer, mekanik

-Vasil Bitri, shofer, mekanik

-Shyqri Cene, shofer, mekanik

-Mihal Gjata, shofer, mekanik

-Ali Kasoruho, shofer, mekanik

-Leonidha Nushi, shofer, mekanik

-Frano Veli, shofer, mekanik

-Caplan Marsha, ndihmës në garazh

-Harallamb Simsia, djalë zyre

-Jani Gjergo, kasier

-Thoma Shkurti, ndihmës i kryetares së mensës

-Leonidha Malo, gjellëbërës

-Serafin Rushi, ndihmësgjellëbërës

-Vasil Vasili, kamerier

-Ramiz Xherahu, pastrues zyrash

-Anesti Peço, shërbyes

-Eleni Nexhipi, shërbëtore

Në Vlorë:

-Mihal Gjyli, nëpunës, përkthyes

-Nikolla Papingji, nënagjent

-Vasil Gjoka, kontrollor

-Bajram Myfti, kontrollor

-Mihal Telo, shofer, mekanik

-Anastas Veshi, gjellëbërës, kamerier

Në Sarandë:

-Refat Jaçe, kontrollor

-Hazbi Puto, nënagjent

-Dilaver Qesko, nëpunës i nënagjentit

-Themistokli Miho, kontrollor

-Xhorxhi Tuzi, kontrollor

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Po e ktheni PS-në forcë të tretë”/ Rebelohet baza socialiste e Beratit dhe Skraparit: S’duam të shiturit dhe palaçot e çorbës

Politikë

“Po e ktheni PS-në forcë të tretë”/ Rebelohet baza socialiste e Beratit dhe Skraparit: S’duam të shiturit dhe palaçot e çorbës

  Rilindja ndodhet në një situatë tejet të vështirë në kuadër të zgjedhjeve të 25 prillit. Me një bilanc skëterrë ku numërohen vetëm dështime dhe mashtrime, nuk ka asnjë shans të...

Xhixho/Asnjë çelje negociatash nuk mund të ketë për Shqipërinë, pa plotësimin deri në një të kushteve të vendosura nga KE-ja.

Politikë

Xhixho/Asnjë çelje negociatash nuk mund të ketë për Shqipërinë, pa plotësimin deri në një të kushteve të vendosura nga KE-ja.

  Sot, raporteri për Shqipërinë në Parlamentin Europian, David Lega kërkoi korrigjimin e njoftimit zyrtar të PE, për rekomandimin e nisjes së negociatave për vendin tonë. Lega theksonte njoftimi nuk përmbante...

INTERVISTA/ Grisejda Myslimi: Në Vlorë mandati i dytë i LSI i padiskutueshëm, po punojmë për të tretin. Plani për ndaljen e hemoragjisë kombëtare

Politikë

INTERVISTA/ Grisejda Myslimi: Në Vlorë mandati i dytë i LSI i padiskutueshëm, po punojmë për të tretin. Plani për ndaljen e hemoragjisë kombëtare

  Kandidatja e LSI-së për qarkun e Vlorës në zgjedhjet e 25 prillit Grisejda Myslimi flet në një intervistë për gazetën “standard” flet për prioritet e programit të kësaj partie si...