“Heronjtë e heshtur”, qesharakë dhe analfabetë

Saturday, 27 February 2021 18:15

Gjatë diktaturës komuniste, dolën një sërë librash për ata që quheshin “heronj të heshtur”, domethënë punonjës zyrtarë ose ilegalë të Ministrisë së Punëve të Brendshme. Librat në fjalë, më shumë ishin propagandë dhe letërsi e rëndomtë. Më poshtë jepen dy citime nga njëri nga volumet e librit në fjalë.

***

Bega dhe dokumenti i partisë

“Në nëntor të vitit 1945, Bega me shokët e tij ranë në gjurmë të një bande. Në malin e Gipinit, mbi Bolenë, u ndeshën me kriminelët...Ai u plagos rëndë. Rrugës, kur po e çonin në spitalin e Gjirokastrës, Bega u tha shokëve: “Amanet dokumentin e partisë, amanet familjen”. (“Heronj të heshtur”, volumi nr.8, botim i MPB-së, Tiranë 1983, faqe 31).

***

Qaniu nga Sevasteri, hero i heshtur i partisë

“Të gjithë shokët votuan për pranimin e Qaniut në parti. Sekretari i celulës si u hodhi një vështrim përreth, iu drejtua Qaniut duke i thënë: Pra celula vendosi pranimin tënd si anëtar i Partisë Komuniste të Shqipërisë. Por duhet të bësh përpjekje që të mësosh sa më shpejt shkrim dhe këndim. Bashkë me luftën duhet të mos harrosh për asnjë çast detyrën që po të ngarkon partia”. (“Heronj të heshtur”, volumi nr.8, botim i MPB-së, Tiranë 1983, faqe 110).

Qaniu u vra në Tamarë kur shkoi të vriste malësorët e Prek Calit në fillim të vitit 1945.

Modifikuar më Saturday, 27 February 2021 19:59

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Elona Guri falënderon durrsakët: Bashkë nuk ka bandë që na del përballë. Fitorja po vjen, ne duhet ta bëjmë realitet

Politikë

Elona Guri falënderon durrsakët: Bashkë nuk ka bandë që na del përballë. Fitorja po vjen, ne duhet ta bëjmë realitet

  Lëvizja Socialiste për Integrim zhvilloi pasditen e së dielës në Durrës një takim madhështor me kandidatët e saj në Qarkun e Durrësit. Me mijëra qytetarë kishin dalë në rrugët e qytetit...

Ilirjana Kuçana/Zbrasen strukturat e PS.Perçahet struktura në Durrës dhe Sukth.

Politikë

Ilirjana Kuçana/Zbrasen strukturat e PS.Perçahet struktura në Durrës dhe Sukth.

  Strukturat e PS po zbrazen çdo ditë , pasi socialistët e ndershëm, të zhgënjyer kanë vendosur t'i bashkohen Partisë DemokratikeArdit Kertusha dhe Serjan Mazreku dy ish aktivistët e rëndësishëm të...

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

Politikë

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

  Socialiastët kane nje siguri për veten e tyre dhe të ardhmen e fëmijëve, Lëvizjen Socialiste për Integrim Sot Niko Peleshi është në ankth dhe në mankth. Sepse ndjen që i rrezikohet...