1946/Parulla në kongresin e rinisë

Hënë, 03 May 2021 13:47

Më 16-23 tetor 1946 në kinoteatrin “Kosova” u mbajt kongresi i 3-të i Rinisë Popullore të Shqipërisë. Shokët e agjitpropit u kujdesën për hedhjen e disa parullave. Në kongresi foli edhe presidenti i Rinisë Popullore Jugosllave, Rado Dugonjiç. Këtij iu dha një vend nderi në punimet e kongresit. Parullat u përgatitën me shumë kujdes. Njëra prej tyre, e cila ka mundur të ruhet e arkivohet, ishte e llojit: “Të rinj e të reja të fabrikave, punëtorive, të shkollave e të fshatrave, mobilizoni të gjitha forcat që të plotësoni e tejkaloni premtimet që i keni dhënë komandantit dhe organizatës suaj kur u shpallën garat e kongresit të 3-të”. Njëra nga ato që ka mbërritur në ditët tona ishte edhe kjo: “Rroftë brigada e punës e rinisë popullore jugosllave”. Qeveria jugosllave, në ditën e fundit të kongresit, njoftoi dhënien e 484 bursave për të rinjtë e Shqipërisë.

Modifikuar më Hënë, 03 May 2021 13:50

1 koment

  • Përgjigju Laulparee

    where to buy cialis online forum

    Premte, 11 June 2021 09:10 komentuar nga Laulparee

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

Politikë

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

  Fatbardh Kadilli shpalli i pari ambicien për të marrë kreun e PD-së por në zgjedhjet e të dielës u rendit i fundit ndër katër kandidatët. Para mediave, ai tha se zgjedhjet...

Presidenti, i vetmi institucion legjitim, ktheu mbi 60 ligje antikushtetuese

Politikë

Presidenti, i vetmi institucion legjitim, ktheu mbi 60 ligje antikushtetuese

  Nga Erisa Xhixho/ Një parlament ilegjitim, jopërfaqësues, njëpartiak, i cili duhet të ishte shpërndarë 1 muaj para zgjedhjeve ngre një komision hetimor në kundërshtim me ligjin dhe merr një vendim antikushtetues...

Deputetja Dhimitri kundër shkarkimit të Metës: Hakmarrje, pasi nuk bën kompromis me krimin si qeveria

Politikë

Deputetja Dhimitri kundër shkarkimit të Metës: Hakmarrje, pasi nuk bën kompromis me krimin si qeveria

  Deputetja Fatjona Dhimitri u shpreh kundër shkarkimit të Presidentit Ilir Meta. Në fjalën e saj në Kuvend, ajo nuk i kurseu akuzat në drejtim të socialistëve ndërsa e cilësoi këtë...