1949/Byroja Politike kryente edhe atributet e gjykatës

Tuesday, 04 May 2021 10:53

Byroja Politike e Komitetit Qendror të PPSH-së nga informacionet e siguruara ishte organi që vendoste mbi gjykimet dhe masën e dënimit të shtetasve të proceduar. Shumë dënime me vdekje janë vendosur pikërisht nga organi më i lartë i PPSH-së. Një dokument i mëposhtëm tregon vendimmarrjen e byrosë në fjalë mbi trajtimin e të dënuarve politikë. Edhe këtu ajo vendoste kriteret se cili mund të lirohej e cili jo.

Vendim mbi çështjen e të burgosurve politikë

Byroja Politike e Komitetit Qendror të PPSH-së, në mbledhjen e saj të datës 27.1.1949, duke biseduar mbi situatën e brendshme të vendit tonë dhe në lidhje me çështjen e të burgosurve politikë, vendosi:

1-Të lëshohen ata për të cilët nuk ka fakte për akuzat që ju bëhen dhe të vetëm dyshohet.

2-Për disa prej këtyre që nuk ka fakte por të janë elementë që njihen si të rrezikshëm dhe aventurierë, çështja të shqyrtohet në Byronë Politike dhe vetëm këtu të merret vendim mbi ta.

Modifikuar më Tuesday, 04 May 2021 10:55

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Avokati sfidon Celibashin: Zgjidh një bllok dhe unë do e gjej për kë ke votuar

Politikë

Avokati sfidon Celibashin: Zgjidh një bllok dhe unë do e gjej për kë ke votuar

Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi në përgjigje të pyetjes së avokatit Adriatik Lapaj ka sqaruar arsyen pse çdo fletë votimi ka një kod të veçantë që e dallon atë nga të tjerat...

LSI denoncon masakrën zgjedhore, Xhixho: Dëmtim me dashje i materialeve zgjedhore

Politikë

LSI denoncon masakrën zgjedhore, Xhixho: Dëmtim me dashje i materialeve zgjedhore

  Zëvendëskryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Erisa Xhixho në një deklaratë për mediat denoncoi krimin zgjedhor nga ana e qeverisë në deformimin e votave të shqiptarëve në zgjedhjet parlamentare të...

“LSI me fat që mbështetet nga të rinjtë”, Luan Rama: Një brez që nuk ka nevojë të marrë njeri për dore

Politikë

“LSI me fat që mbështetet nga të rinjtë”, Luan Rama: Një brez që nuk ka nevojë të marrë njeri për dore

  Nga Luan Rama NJË BREZ QË NUK KA NEVOJËTA MARRË NJERI PËR DORE   Përkundër zhumhurit të zgjedhjeve e gjithë përpjekjeve si në traditën tonë më të shumtuar të manipulimit të tyre, prej...