1952/Telegrami i kotë i një të burgosuri

Hënë, 07 June 2021 18:47

Kiço Foto Llazari, 32 vjeç nga Lukova ishte arrestuar më 20.6.1946. Akuzoje se ishte lidhur me reaksionarë dhe u kishte dhënë informata me karakter politik e ushtarak, duke propaganduar kundër pushtetit popullor, duke formuar grupe, në bazë të neneve 2, 3, 4 të ligjit nr.372, datë 12.12.1946.

Gjykata Ushtarake Gjirokastër, me vendimin nr.262, datë 13.12.1947 e deklaroi fajtor dhe e dënoi me vdekje. Gjykata e Lartë Ushtarake, me vendimin nr.14, datë 7.1.1948 ia ktheu në me burgim të përjetshëm, humbje të të drejtave civile e punë të detyruar. Në janar 1952 i bërë një telegram E.Hoxhës me shpresën se do rigjykohej, por më kotë. U lirua nga burgimi më 11.7.1959 nga Reparti nr.309 Thumanë.

Modifikuar më Hënë, 07 June 2021 18:48

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

Politikë

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

  Fatbardh Kadilli shpalli i pari ambicien për të marrë kreun e PD-së por në zgjedhjet e të dielës u rendit i fundit ndër katër kandidatët. Para mediave, ai tha se zgjedhjet...

Presidenti, i vetmi institucion legjitim, ktheu mbi 60 ligje antikushtetuese

Politikë

Presidenti, i vetmi institucion legjitim, ktheu mbi 60 ligje antikushtetuese

  Nga Erisa Xhixho/ Një parlament ilegjitim, jopërfaqësues, njëpartiak, i cili duhet të ishte shpërndarë 1 muaj para zgjedhjeve ngre një komision hetimor në kundërshtim me ligjin dhe merr një vendim antikushtetues...

Deputetja Dhimitri kundër shkarkimit të Metës: Hakmarrje, pasi nuk bën kompromis me krimin si qeveria

Politikë

Deputetja Dhimitri kundër shkarkimit të Metës: Hakmarrje, pasi nuk bën kompromis me krimin si qeveria

  Deputetja Fatjona Dhimitri u shpreh kundër shkarkimit të Presidentit Ilir Meta. Në fjalën e saj në Kuvend, ajo nuk i kurseu akuzat në drejtim të socialistëve ndërsa e cilësoi këtë...