1946/"Dashuri pa kufi për jugosllavët"

E Enjte, 24 June 2021 18:56

Jehona e vizitës së Enver Hoxhës vazhdoi të përcillet në të gjithë gazetën “Bashkimi” të Tiranë. Në krye të faqes së gazetës qëndronin thëniet e ditës. Këtë herë e ndarë veç është kjo fjali: “Shqipëria” është e vogël, por nga zemra është shumë e madhe. Është e madhe dashuria që ushqen populli ynë dhe pionierët tanë për popujt e Jugosllavisë dhe për ju. Kjo dashuri është pa kufi”.

Gazeta nuk citon se ku është marrë kjo fjalë. Lajmi kryesor shoqëruar me një foto të madhe ka lidhje me vizitën e Enver Hoxhës. Sipas gazetës E.H. ka vizituar fabrikën e motorëve në Beograd. Këtu ka zhvilluar edhe një bisedë me punëtorët e kësaj fabrike

Në këtë vizitë atë e shoqëronte ministri i Industrisë së Jugosllavisë, Boris Kidriç dhe ministri shqiptar në Beograd, Hysni Kapo. Ka harxhuar rreth një orë në këtë fabrikë Hoxha. Në emër të klasës punëtore ka folur punëtori Petroviç i cili ka shfaqur kënaqësinë për vizitën e Enver Hoxhës atje. “Përshëndes të gjithë punëtorët e nëpunësit e fabrikës dhe ju uroj sukses në punë. Me kënaqësi do u transmetoj përshëndetjet e nxehta që i drejtuat punëtorëve shqiptarë. Me punëtorë të tillë jam i sigurt për përparimin e vazhdueshëm të popujve të Jugosllavisë”.

19 komente

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi