E.Hoxha: “Do ta mbaj me krenari dekoratën e heroit të popujve jugosllavë”

Premte, 25 June 2021 15:26

Gazeta “Bashkimi” e datës 28 qershor 1946 hapet me lajmin e madh sipas së cilit “Gjeneral kolonel Enver Hoxha dekorohet me urdhrin e heroit të popujve të Jugosllavisë”.

Në selinë e Presidiumit të Asamblesë Popullor të Republikës Federative Popullore të Jugosllavisë u bë ceremonia e dekorimit të Enver Hoxhës dhe pjesëtarëve të tjerë të këtij delegacioni. Natyrisht dekorimin më të madh e mori Enver Hoxha.

Presidenti jugosllav Ivan Ribari dorëzoi dekoratën Enver Hoxhës, anëtarëve të delegacionit, si dhe ministrit në Beograd Hysni Kapo, këshilltarit të legatës shqiptare atje Sofo Çomora dhe ndihmësatasheut Shpend Dega. Presidenti jugosllav deklaronte:

“Gjatë luftës nacionalçlirimtare ju e udhëhoqët popullin tuaj me heroizëm dhe vetëmohim. Ju qëndruat në krye gjer në fund të kësaj lufte të madhe të popullit shqiptar për pavarësinë e tij dhe për realizimin e aspiratave të tij shekullore. Me këtë luftë kundër armikut të përbashkët u realizua gjithashtu vëllazërimi dhe miqësia e përhershme midis popullit shqiptar dhe popujve të Jugosllavisë. Për këtë arsye popujt e Jugosllavisë janë dhe do të jenë gjithnjë krenarë për marrëdhëniet e tyre vëllazërore me popullin shqiptar, duke pasur bindjen e plotë në zhvillimin e përparimin e Republikës Popullore të Shqipërisë si dhe zhvillimin e Republikës Federative Popullore të Jugosllavisë”.

Enver Hoxha deklaronte: “Jam i gëzuar dhe i lumtur që po marr nga Presidiumi i Asamblesë Popullore të Jugosllavisë dekoratën më të madhe të popujve të Jugosllavinë, urdhrin e Heroit të Popujve. Jam i gëzuar se dekorata që më jepet është e të gjithë popullit shqiptar, i cili pa rezerva dhe pa kompromis u hodh në luftën e madhe antifashiste përkrah të gjithë popujve liridashës duke mos kursyer edhe jetën. Në çastet më të vështira vendi ynë ka gjetur mbështetjen më të madhe te Jugosllavia dhe populli ynë ka patur te popujt e Jugosllavisë, miqtë dhe aleatët më besnikë. Kjo miqësi dhe ky vëllazërim që është vaditur me gjakun e martirëve tanë, le të forcohet edhe më tepër mbasi vetëm me këtë mënyrë do të sigurohet një jetë më e mirë për popujt tanë, do të sigurohet paqja në Ballkan dhe do forcohet demokracia. Dekorata që po marr, Urdhri i Heroit të Popullit, do ta mbaj me krenari pse ajo simbolizon vuajtjet dhe luftën e madhe që popujt e Jugosllavisë kanë bërë për lirinë e tyre dhe për gjithë popujt liridashës”.

12 komente

 • Përgjigju MatthewViemy

  pay someone to do homework
  get paid to write papers

  E Enjte, 14 October 2021 06:34 komentuar nga MatthewViemy
 • Përgjigju Gustavoplani

  essay writing help
  essay writer com

  Diel, 10 October 2021 04:20 komentuar nga Gustavoplani
 • Përgjigju HenryAcimb

  gay senior dating site
  gay facebook dating
  gay dating

  E mërkurë, 15 September 2021 06:13 komentuar nga HenryAcimb
 • Përgjigju HenryAcimb

  d list gay dating
  orlando gay dating
  match com for gay dating

  Premte, 10 September 2021 16:22 komentuar nga HenryAcimb
 • Përgjigju Michaelsuist

  gay the dating game porn
  gay dating knoxville tn
  gay dating scene nashville

  Tuesday, 07 September 2021 09:42 komentuar nga Michaelsuist
 • Përgjigju PatrickWrelm

  gay dating bisexual
  pocatello gay dating
  modern gay dating site

  Diel, 05 September 2021 13:00 komentuar nga PatrickWrelm
 • Përgjigju PatrickWrelm

  gay guy dating sites
  catholic gay dating
  long term gay dating site

  E Enjte, 02 September 2021 11:14 komentuar nga PatrickWrelm
 • Përgjigju Kevinabins

  lake county gay dating
  korean gay dating website
  adam and adam gay dating site

  Tuesday, 17 August 2021 06:53 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Kevinabins

  reddit gay dating advice
  damian lotz poland gay dating
  growler gay dating

  Saturday, 14 August 2021 09:09 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Kevinabins

  dating gay personals
  dad and son gay dating cartoon
  ddf meaning gay dating

  E mërkurë, 11 August 2021 10:43 komentuar nga Kevinabins

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi