45 vjet nga ekzekutimi i inxhinierëve të naftës

Diel, 27 June 2021 13:21
Koço Plaku në gjyq Koço Plaku në gjyq

Njerëzit e ditur që ishin pasuri e patjetërsueshme intelektuale e vendit, të cilët i dhanë ekonomisë miliona dollarë fitime, regjimi komunist i vrau. Kjo sepse dështimet e veta ekonomike, regjimi ua faturonte atyre q nuk kishin asnjë faj. Sot mbushen 45 vjet nga pushkatimi i inxhinierëve të naftës. Pas dy procesesh hetimore-gjyqësore, tre persona u dërguan për ekzekutim. Presidiumi i Kuvendit Popullor, më 26.4.1976 vendosi refuzimin e faljes së jetës:

-Koço Josif Plaku nga fshati Hoçisht i Korçës, i vitlindjes 1929, akuzuar në bazë të neneve 72, 73/1, 64-12, të Kodit Penal, dënuar me vdekje (pushkatim), me vendimin nr.13, datë 17.5.1976 Kolegjit Penal të Gjykatës së Lartë.

-Milto Vasil Gjikopulli, i vitlindjes 1938, nga fshati Dhërmi i Vlorës, akuzuar në bazë të neneve 72, 73/1, 64-12, të Kodit Penal, dënuar me vdekje (pushkatim), me vendimin nr.13, datë 17.5.1976 Kolegjit Penal të Gjykatës së Lartë.

-Andrea Kristaq Manço nga Bobshtica, i vitlindjes 1923, akuzuar në bazë të neneve 72, 73/1, 81, 91/II, 199 të Kodit Penal, dënuar me vdekje (pushkatim) me vendimin nr.11, datë 20.5.1976 Kolegjit Penal të Gjykatës së Lartë.

Ekzekutimi u bë në Tiranë ora 24.00 të datës 28.6.1976. Nga tre të dënuarit foli vetëm Koço Plaku i cili deklaroi se nuk kishte qenë spiun dhe e priti vdekjen duke kënduar. Të tjerët nuk folën.

12 komente

 • Përgjigju MatthewViemy

  online essay typer
  best dissertation writing service

  Saturday, 16 October 2021 03:46 komentuar nga MatthewViemy
 • Përgjigju Gustavoplani

  resumes services
  pay for research paper

  Hënë, 11 October 2021 17:47 komentuar nga Gustavoplani
 • Përgjigju HenryAcimb

  gay dating sim online
  michigan gay dating
  gay professional dating site

  E mërkurë, 15 September 2021 02:50 komentuar nga HenryAcimb
 • Përgjigju HenryAcimb

  gay mormon dating
  most popular gay dating site
  dating gay in saudi arabia

  Premte, 10 September 2021 12:29 komentuar nga HenryAcimb
 • Përgjigju Michaelsuist

  santa barbara gay dating
  dating gay seattle
  gay marine dating

  Tuesday, 07 September 2021 06:13 komentuar nga Michaelsuist
 • Përgjigju PatrickWrelm

  ohmojo gay dating gay massage
  gay dating ads
  rust gay dating sites

  Diel, 05 September 2021 09:24 komentuar nga PatrickWrelm
 • Përgjigju PatrickWrelm

  german gay dating sites
  gay couples dating resources
  free gay singles dating site

  E Enjte, 02 September 2021 07:37 komentuar nga PatrickWrelm
 • Përgjigju Kevinabins

  gay dating salt lake city utah
  dating a virgo gay man
  gay professional dating site

  Tuesday, 17 August 2021 03:30 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Kevinabins

  gay dating in saudi arabia
  gay dating sw wa
  dating a gay thug tips

  Saturday, 14 August 2021 05:47 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Kevinabins

  gay smell dating
  gay dating sites australia
  gay dating crawler

  E mërkurë, 11 August 2021 07:19 komentuar nga Kevinabins

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi