E fejuara e Mykerem Janinës

E mërkurë, 30 June 2021 18:53

Ky është dokumenti me të cilin princesha Hamyde u pajis nga Drejtoria e Mbrojtjes së Popullit për të dalë nga Shqipëria. Xhelal Riza Bushati ishte martuar me bijën e sulltan Abdylhamitit, Naimenë. Xhelali vdiq në Nisë të Francës në vitin 1938. Naimeja erdhi në Shqipëri për t’u interesuar për pronat e bashkëshortit. Hamydeja erdhi nga Franca në shkurt 1943. Ajo u largua në tetor 1945, pak javë pasi gjyshja e saj kishte vdekur. Gjatë kësaj kohe ajo u fejua me Mykerem Janinën.

Jusuf Vrioni e kujton kështu princeshën: “Në 1944 pata një takim të pazakontë në tiranë me stërmbesën e Abdyl Hamitir, një nga sulltanët e fundit të famshëm për rreptësinë morale dhe për despotizmin e tij. Kjo vajzë, me një fytyrë shumë të bukur orientale, kishte ardhur në Shqipëri për të marrë pasuritë e saj që buronin nga një pasha i familjes Bushati, bashkëshort i gjyshes së saj. E rritur qysh e vogël në Francë, ku jetonte në Nisë, ajo nuk fliste shqip, por shprehej në mënyrë të përsosur frëngjisht. Ajo ishte piktore”.

12 komente

 • Përgjigju MatthewViemy

  resume editing service
  essay websites

  E mërkurë, 13 October 2021 14:59 komentuar nga MatthewViemy
 • Përgjigju Gustavoplani

  essay review service
  research paper help

  Saturday, 09 October 2021 14:06 komentuar nga Gustavoplani
 • Përgjigju HenryAcimb

  dating gay seattle
  the guy im dating seems gay
  mature gay men dating

  Tuesday, 14 September 2021 21:46 komentuar nga HenryAcimb
 • Përgjigju HenryAcimb

  gay wealthy men dating
  gay pilot dating
  mature gay dating thousand oaks

  Premte, 10 September 2021 06:59 komentuar nga HenryAcimb
 • Përgjigju Michaelsuist

  gay military dating sites
  gay dating sites online
  gay dating event

  Tuesday, 07 September 2021 01:01 komentuar nga Michaelsuist
 • Përgjigju PatrickWrelm

  a4a gay dating
  gay dating ny
  senior gay dating sex

  Diel, 05 September 2021 04:04 komentuar nga PatrickWrelm
 • Përgjigju PatrickWrelm

  free gay chub dating
  vampire community gay dating
  georgia gay dating

  E Enjte, 02 September 2021 00:48 komentuar nga PatrickWrelm
 • Përgjigju Kevinabins

  australian gay dating
  europe gay dating sites
  gay professional dating site

  Hënë, 16 August 2021 22:29 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Kevinabins

  gay christian dating site free
  corny gay dating jokes
  gay speed dating dallas tx

  Saturday, 14 August 2021 00:46 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Kevinabins

  gay on line dating
  gay christian dating website
  disco gay dating site login

  E mërkurë, 11 August 2021 01:38 komentuar nga Kevinabins

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi