“Puthëbuzja e shokut partizan”

E Enjte, 01 July 2021 18:30
 
“Gjatë dy muajve që batalioni tuaj (“Halim Xhelo”) ka qëndruar së bashku me batalionin “Asim Zeneli”, duke formuar kështu Grupin e Parë, i të cilit kam qenë komisar, ka lënë te unë përshtypjet dhe kujtimet më të mira...Sot, gjithnjë që lufta jonë të shkojë mbarë dhe qëllimi ynë të plotësohet, duhet të ndahemi. Por ajo që më dëshpëron është se po largohemi me njëri-tjetrin pa u takuar, përshëndetur dhe pa shkëmbyer një puthëbuzje shoku edhe një përshëndetje partizani”.
(Pjesë nga letra që komisari Shefqet Peçi u dërgonte shokëve të batalionit “Halim Xhelo” më 10.12.1943, me rastin e largimit).

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi