1944/Një dokument i Dom Shtjefën Kurtit

Diel, 04 July 2021 20:00

Dokument i Zyrës Famullitare të Tiranës i datës 19.7.1944 nënshkruar nga Famullitari Dom Shtjefën Kurti për Dom Luigj Gashin. Është për t’u kujtuar se tre klerikët kosovarë, atëherë me shërbim në Prizren (dy të parët) dhe në Shkup: Dom Gjon Bisaku, Dom Shtjefën Kurti dhe Dom Luigj Gashi, i dërguan një përkujtesë në vitin 1930, sekretarit të përgjithshëm të Lidhjes së Kombeve, Eric Drummondit, në lidhje me keqtrajtimin e shqiptarëve në Jugosllavi. Pas kësaj përkujtese, Dom Shtjefën Kurti erdhi në Shqipëri, por në vitet e regjimit komunist u burgos gjatë dhe u më pas pushkatua.

11 komente

 • Përgjigju MatthewViemy

  paperhelp
  college papers for sale

  Tuesday, 12 October 2021 15:30 komentuar nga MatthewViemy
 • Përgjigju Gustavoplani

  fix my essay
  customer service resume

  Premte, 08 October 2021 16:56 komentuar nga Gustavoplani
 • Përgjigju HenryAcimb

  dating gay pros
  trans gay and dating sites
  gay speed dating bay area

  E Enjte, 16 September 2021 05:30 komentuar nga HenryAcimb
 • Përgjigju HenryAcimb

  2021 gay dating website free
  gay dating sites for men
  gay hipster dating site

  Hënë, 13 September 2021 07:33 komentuar nga HenryAcimb
 • Përgjigju Michaelsuist

  dating as a gay guu
  gay 40s dating 23 year old
  over 40 gay dating site

  E mërkurë, 08 September 2021 10:16 komentuar nga Michaelsuist
 • Përgjigju PatrickWrelm

  gay disabled dating sites
  free local gay dating
  best gay dating site uk

  Premte, 03 September 2021 11:46 komentuar nga PatrickWrelm
 • Përgjigju Kevinabins

  gay dating games porn
  gay guy dating straight girl
  french gay dating

  E mërkurë, 18 August 2021 06:25 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Kevinabins

  daddy hunt gay dating
  disco gay dating reddit
  online dating gay

  Diel, 15 August 2021 08:18 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Kevinabins

  gay submissive sex dating
  grindr gay dating
  gay young guys dating site

  E Enjte, 12 August 2021 10:20 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Kevinabins

  gay chubs dating
  games dating simulator for gay
  dating advice book for gay men

  Diel, 08 August 2021 08:12 komentuar nga Kevinabins

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi