Reparti i Riedukimit nr.325 nga Lezha në Tiranë, vitet 1968 – 1991

Diel, 25 July 2021 19:17
Planet e repartit në dy kohë Planet e repartit në dy kohë

U formua fillimisht në Ishull Lezhë në vitin 1968 me synim kryerjen e punimeve në bujqësi. Në vitin 1970 këtu punonin në bujqësi 301 të burgosur. Reparti u mbyll në vitin 1972.

Më 17.1.1972 u krijua Reparti nr.325 Tiranë në rrugën “Ali Demi”. Qëllimi i ngritjes së kampit ishte për ndërtime banesash. Statistika e vitit 1969 tregon se këtu punonin 301 të dënuar ordinerë. Në vitet 1983 e 1984 në repart vërehet edhe prania e ndonjë të dënuari politik. Në vitin 1985 punonin 2 të dënuar politikë dhe 168 të dënuar ordinerë. Në janar 1987 në repart ishin 180 të dënuar ordinerë. Në vitin 1988 në repart punonin 118 të burgosur politikë dhe 165 të dënuar ordinerë. Në vitin 1990 këtu erdhën gratë e dënuara të Repartit nr.318 Kosovë, duke themeluar kështu burgun e grave në sistemin e re, i cili vijon të jetë i hapur edhe sot.

13 komente

 • Përgjigju Kevinabins

  hairy gay men dating
  jacked gay dating site
  gay dating first over 25

  Diel, 08 August 2021 01:56 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Williammot

  online free dating service
  sugar momma dating sites

  E Enjte, 29 July 2021 12:05 komentuar nga Williammot
 • Përgjigju Williammot

  single free dating sites without registering
  local dating sites free

  E mërkurë, 28 July 2021 09:23 komentuar nga Williammot

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi