1925/Vrasësit e amerikanëve

Diel, 15 August 2021 19:40

Më 6.4.1924 qytetarët amerikanë financieri R.K.Coleman, 65 vjeç nga Kalifornia dhe G.B.De Long, 49 vjeç nga Nju-Jorku, rrugës për në Shkodër u vranë në Mamurras në një pritë. Shoferi i tyre Lluka Rashkoviç, u plagos por shpëtoi (u ekzekutua më 26.2.1951, me 21 persona të tjerë për incidentin e dinamitit në legatën sovjetike). Kjo vrasje u interpretua në mënyra në ndryshme në atë kohë. Disa muaj më vonë, por me ndryshimin e gjendjes politike në vend, xhandarmëria mundi të vrasë autorët dhe të prangosë dy të tjerë

Shtypi i kohës njoftonte se më 14 maj 1925, pasi njëri nga autorët e pritës kish treguar, në Xhafzotaj ku pas 3 orësh luftimesh ku ishin vrarë dy autorë krimi, ndërsa të tjerët ishin zënë të gjallë dhe i kaluan gjyqin. Nga xhandarmëria ishin plagosur rëndë dy xhandarë.

Shtypi shënonte këtë rast trimërinë e treguar nga krahinari i Shijakut, Sadik Zharri dhe rrethkomandanti i Shijakut Dulejman Çelo. Përmendeshin po ashtu edhe kapteri i Shijakut Asim Preza dhe postkomandati i Rashbullit Avdi Asllani.

23 komente

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi