1944/Djegie e sekuestrime me karar

Tuesday, 17 August 2021 19:04
Foto ilustrative Foto ilustrative

Në letrën e datës 28 maj 1944, të komisarit të Shtabit të Qarkut të Korçë, Myzafer Spaho për shtabin e Brigadës së 4-t për Batalionin “Reshit Çollaku”, kërkohej karar në veprimet e djegies dhe sekuestrimeve të pasurive. Midis të tjerash këtu shkruhej:

...Eksperienca na tregon se goditja, lufta me armikun është mjeti më i mirë për forcimin e radhëve partizane.

Për çështjen e çarmatimit, mobilizimit dhe sekuestrimit do veprohet kështu:

1-Çarmatimi do të bëhet i vullnetshëm me agjitacion. Atij që i merret arma, do t’i lëshohet një dëftesë. Atij që s’do i paguajmë paratë. Kur agjitacioni nuk pi ujë (ne duhet të jemi në gjendje që agjitacioni të mos shkojë kot), atëherë indirekt të ndërhyjë këshilli për çarmatim. Në rast se edhe këshillit nuk i bindet personi që ka armën, ai lihet. Çarmatoset me zot kur ne dyshojmë se ai është i rrezikshëm, po të ketë armë. Në çarmatim të kemi gjithmonë përpara parimin e shqyrtimit të elementit që do të çarmatosim. Mos ua lëmë miqve e t’ua marrim armiqve ose përkundrazi. Ligji i çarmatimit është njësoj për të gjithë.

2-Mobilizimi bëhet me vullnet (agjitacion). Në rast se kjo nuk sjell fitim, bën mobilizimin këshilli, i cili vendos personat dhe i lajmëron...

3-Djegia dhe sekuestrimi duhet të mos kalojë masën sa të na hedhë në pozitat e armikut. Armiku djeg, Balli djeg, partizani dje. Atëherë ç’dallim do të na bëjë populli?

Djegia dhe sekuestrimi bëhet ndër ato familje që dallohen shumë të njollosura në popull dhe që nuk ka shpresë se ato mund të kthehen nga rruga e gabuar. Në sekuestrimin duhet të kemi kujdes që familjeve t’u lëmë bukën e nevojshme dhe të marrim vetëm tepricën.

23 komente

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi