1938/Geraldina në Tiranë

Tuesday, 07 September 2021 20:14

Për herë të parë, në vitin 1938 Mbretëresha Geraldinë iu prezantua popullit të kryeqytetit nga ballkoni i shtëpisë së Banush Hamdi Begos. Kjo godinë, e gjendur në rrugën “Luigj Gurakuqi” (ish “Aubry Herbert”) në krah të majtë pak metra para se të shkosh te pazari i ri, u ndërtua në vitet 1935-1936. Është ndër godinat më të bukura të trashëguara në Tiranë. Shpresojmë të ngeli e tillë. Ngjitas janë foto e vitit 1938 dhe vitit 2021.

Në ceremoninë përkatëse dallohen në vijën e parë, nga e majta: Ekrem Libohova, Faik Shatku, Hiqmet Delvina, Kostaq Kotta (kryeministri), Fejzi Alizoti, Abedin Nepravishta (kryetari i bashkisë) dhe Javer Hurshiti.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi