Reparti nr.303 Spaç në disa shifra

E mërkurë, 13 October 2021 18:59
Reparti nr.303 u vendos në Spaç të Rrethit të Mirditës në prill 1968 me të burgosurit që erdhën nga ndërtimi i fabrikës së çimentos Elbasan. Në muajt e parë të jetës në Spaç, reparti përbëhej nga 155 veta:
-16 oficerë
-10 nënoficerë
-107 ushtarë (të ndarë në 4 toga)
-2 civilë
Armatimi i repartit përbëhej nga: 151 pistoleta, 89 automatikë, 9 mitraloza të lehtë dhe 1 mitraloz i rëndë. Reparti kishte 1 veturë, 1 kamion dhe 1 qen. Paga më e lartë ishte e komandantit dhe komisarit, 1120 lekë. Paga e dytë nga niveli ishte e shefit të prapavijës me 915 lekë. Punëtor operativ i Sigurimit, instruktori politik dhe mjeku, merrnin nga 860 lekë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi