“Nuk ka treguar asnjë napolon flori”

Hënë, 22 November 2021 19:24
Shefqet Baholli, lindur më 22.7.1893, u arrestua më 23.8.1946. I cilësoi organet e Sigurimit të Shtetit si “kriminale që veprojnë kundër popullit”. Me vendimin nr.499, datë 28.12.1946, Gjykata Ushtarake Elbasan e dënoi me vdekje, pushkatim, por vendimi iu ndryshua me burgim të përjetshëm. Vuajti 13 vjet, 3 muaj, 2 ditë burgim. Gjatë kohës që vuante dënimin, regjimi kërkonte vazhdimisht informacione për florinj të tjerë dhe besonte se kishte rreth 300 napolona flori. Pranohej se kish qëndruar ndaj torturave:
“Gjatë kohës që është marrë në hetuesi, ka qëndruar shumë rezistent, nuk ka treguar asnjë napolon flori. Për kohën që ka qëndruar në burgun e këtushëm, i vinin ushqime të mira. Edhe familja e tij rron mirë”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Klement Çela iu ben thirrje demokrateve:Me 11 DHJETOR duhet të jenë në Kuvendin Kombëtar të PD si e vetmja rrugë për ekzistencën e PD

Politikë

Klement Çela iu ben thirrje demokrateve:Me 11 DHJETOR duhet të jenë në Kuvendin Kombëtar të PD si e vetmja rrugë për ekzistencën e PD

Të nderuar demokratë,Të nderuar qytetar të Lushnjes,Fort të dashur bashkëudhëtarët e mi në misionin e gjatë opozitar të Grupseksionit Karbunarë e Madhe! Sot,Partia Demomratike thuhet që:"Ndodhet në ditë të vështira?! Unë mendoj...

Ceremonia e largimit të Angela Merkel, paradë, muzikë klasike dhe mbajtje pishtarësh

Globi

Ceremonia e largimit të Angela Merkel, paradë, muzikë klasike dhe mbajtje pishtarësh

  Angela Merkel javën e ardhshme do të largohet nga detyra si kancelare e Gjermanisë. Mbrëmjen e sotme pritet që të mbahet një ceremoni ushtarake me muzikë për nder të saj. Sipas...

Qytetari-Berishës: Je burrë krenar që duhet të prijë, do jemi ortek që do përmbysim regjimin

Politikë

Qytetari-Berishës: Je burrë krenar që duhet të prijë, do jemi ortek që do përmbysim regjimin

  Një prej qytetarëve të pranishëm në Foltoren e Sali Berishës në Bajram Curri në Tropojë, foli për situatën aktuale që po kalon vendi. Qytetari theksoi se Berisha është një burrë krenar...