1986/Peshku llogaritej për hektar

Diel, 21 November 2021 12:13

Pavarësisht se ndërmarrjet e peshkimit dilnin vetëm me humbje të mëdha ekonomike, porositë e udhëheqjes vetëm e thellonin këtë krizë. Në mbledhjen e datës së 17.9.1986 të Sekretariatit të KQ të PPSH-së, Ramiz Alia përdor metodologjinë e peshkut për hektar. Midis të tjerash dha këtë porosi:

“Peshku është një nga burimet kryesore për zgjidhjen e problemit të mishit, por për të nuk kujdesemi si duhet. Ne kemi rreth 15 mijë hektarë ujëra të brendshme, pa liqenet, por në këto rezervuare nuk ka peshk. Ne kemi ndërmarrje të specializuara për rritjen e peshkut, por prodhim nuk ka.

Pse në Laknas të merren 50 kuintalë peshk për hektar, ndërsa në Nartë vetëm 70 kilogram? Ose në Paskuqan të merren deri në 5 kuintalë për hektarë e në Kurjan dy herë më shumë?”

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Klement Çela iu ben thirrje demokrateve:Me 11 DHJETOR duhet të jenë në Kuvendin Kombëtar të PD si e vetmja rrugë për ekzistencën e PD

Politikë

Klement Çela iu ben thirrje demokrateve:Me 11 DHJETOR duhet të jenë në Kuvendin Kombëtar të PD si e vetmja rrugë për ekzistencën e PD

Të nderuar demokratë,Të nderuar qytetar të Lushnjes,Fort të dashur bashkëudhëtarët e mi në misionin e gjatë opozitar të Grupseksionit Karbunarë e Madhe! Sot,Partia Demomratike thuhet që:"Ndodhet në ditë të vështira?! Unë mendoj...

Ceremonia e largimit të Angela Merkel, paradë, muzikë klasike dhe mbajtje pishtarësh

Globi

Ceremonia e largimit të Angela Merkel, paradë, muzikë klasike dhe mbajtje pishtarësh

  Angela Merkel javën e ardhshme do të largohet nga detyra si kancelare e Gjermanisë. Mbrëmjen e sotme pritet që të mbahet një ceremoni ushtarake me muzikë për nder të saj. Sipas...

Qytetari-Berishës: Je burrë krenar që duhet të prijë, do jemi ortek që do përmbysim regjimin

Politikë

Qytetari-Berishës: Je burrë krenar që duhet të prijë, do jemi ortek që do përmbysim regjimin

  Një prej qytetarëve të pranishëm në Foltoren e Sali Berishës në Bajram Curri në Tropojë, foli për situatën aktuale që po kalon vendi. Qytetari theksoi se Berisha është një burrë krenar...