8 punëtorë operativë drejtuan në dy kohë përpunimin agjenturor të Hajrie Mulletit

Diel, 12 December 2021 12:17
Pas internimit të Kampin e Tepelenës (1950-1953), Hajrie Mulleti (1903-1980) me të birin, u internuan në Savër të Lushnjës pranë fermës “29 nëntori”. Këtu bënin një jetë të vështirë duke punuar në bujqësi. Duke qenë në listat e elementit kundërshtar, disa vite pas vendosjes në Savër, u përgatit një dosje për të. Biografia e Hajries, e përdorur për përpunimin, në të dy rastet përmban gabime të mëdha. Kjo tregonte se informacioni i organeve të Sigurimit ishte i pakët dhe formimi kulturor i punëtorëve operativë gjithnjë i mangët sepse nuk arrinin të lexonin as ndryshimet e mëdha brenda një dosjeje.
Më 8.12.1958 Hajria u kategorizua në kontroll operativ 2B nga Dega e Punëve të Brendshme, Lushnje, nga operativi Hajri Dragoti, me pëlqimin e shefit të Seksionit të 1-rë Gjysh Tafili dhe miratimin e kryetarit të Degës së Punëve të Brendshme, Nuçi Tira. Përmendej se paraqiste “rrezikshmëri shoqërore” dhe përpunimi drejtohej me këtë arsyetimit:
“Ka propaganduar sipas dëshirës së saj dhe nga ana tjetër ka ëndërruar ndryshimin e situatës së jashtme dhe të brendshme nga elementët që ndodhen të arratisur jashtë shtetit duke pas shpresat nga vendet imperialiste të Perëndimit”.
Ec e gjeje se si i kuptonin ëndrrat këta dhe si duhej propaganduar jashtë dëshirës. Përpunimi ndërpritet më 9.11.1964. Gjatë kësaj kohë, nga raportimet e bashkëpunëtorëve vërehen vetëm shprehje mbi jetën që bëhej atje si dhe pjesë të korrespondencës së ndaluar.
Pas disa vitesh, më 3.6.1977, “për të kaluarën e saj shumë të keqe” dhe për zhvillimin e agjitacionit e propagandës u kategorizua sërish në kontroll operativ 2B nga Dega e Punëve të Brendshme, Lushnje, nga operativi Iljaz Rrokaj, pëlqimin e shefit të Seksionit të Përgjithshëm Thimi Kosta dhe miratimin e zëvendëskryetarit të Degës së Punëve të Brendshme, Natyral Mici.
Këtë herë nuk u soll asnjë informacion dhe rezultoi se përpunimi nuk pati asnjë vlerë. Gjatë kësaj kohe Hajria u sëmur rëndë.
Login to post comments

Lajmet e fundit

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

Politikë

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

  Komisioni i Rithemelimit ka ngritur padi ndaj kryetarit të Gjykatës së rrethit Gjyqësor Tiranë, Flamur Kapllanit dhe kancelarit Donald Xhelili. Rithemelimi akuzon zyrtarët për “Shpërdorim detyre”. “Në vijim të qëndrimit të bërë...

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

Politikë

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

  Enkelejd Alibeaj vazhdoi farsën presidenciale një ditë më parë, duke arritur kulmin pasi deklaroi se kishte arritur një marrëveshje. E ashtuquajtura marrëveshje, parashikon që opozita të propozojë kandidatë në raundet humbëse...

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

Politikë

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj! Ne fund te estrades se këlyshit te 18 majit, Rripi i pantallonave te Rames do te...