Radha e vajgurit në socializëm

Premte, 10 December 2021 18:09

Në socializmë radhat ishin si punë e dytë, por fare pa pare. Në orët e para të mëngjesit nuk niste puna për ndërtimin e socializmës, por stërvitja për të zënë radhët për qumësht (fat nëse kishte dhe merrje), mish (sipas tollonit dhe parashikimit), kafe, etj. Më e veçanta dhe më e gjata ishte radha e vajgurit. Mjaftonte të lënia e bidonin në atë gjarpërim llamarinash dhe mund të lëvizje pak. Kishte lezet kur mblidhej populli aty. Rrinin e kuvendonin me orë për jetën e lumtur e ditët edhe më të mira që i prisnin. Vajguri ishte jetik. Me të gatuhej me furnelë gjella e përditshme (në wc) dhe përdorej të shtunën kur proletariati kishte ditën historike të larjes.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

Politikë

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

  Komisioni i Rithemelimit ka ngritur padi ndaj kryetarit të Gjykatës së rrethit Gjyqësor Tiranë, Flamur Kapllanit dhe kancelarit Donald Xhelili. Rithemelimi akuzon zyrtarët për “Shpërdorim detyre”. “Në vijim të qëndrimit të bërë...

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

Politikë

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

  Enkelejd Alibeaj vazhdoi farsën presidenciale një ditë më parë, duke arritur kulmin pasi deklaroi se kishte arritur një marrëveshje. E ashtuquajtura marrëveshje, parashikon që opozita të propozojë kandidatë në raundet humbëse...

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

Politikë

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj! Ne fund te estrades se këlyshit te 18 majit, Rripi i pantallonave te Rames do te...