Nikolla Tupe, Ferit Xhajko dhe Hamdi Mëzezi

Premte, 03 December 2021 18:57
Ndryshe nga regjimi komunist, regjimi fashist dënoi fare pak persona me vdekje për arsye politike. Nuk bëhen as 10 të tillë për 4 vite. Në listën e vogël futet edhe ekzekutimi me vdekje i komunistëve të sipërthënë, të cilët u arrestuan në Fier dhe u sollën në Tiranë. Për ta nuk ka asnjë rresht në librin me dokumente që botoi në vitin 1986 Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave të Shtetit, ndonëse në fondin përkatës janë dokumentet e dënimit. Ndërsa në librin “Yje të pashuar”, botim i vitit 1971, në faqet 32-35 është vetëm një përshkrim letrar për jetët e tyre, por asnjë referim nga dokumentet. Të tre ishin të vitlindjes 1917. Nikolla nga Korça, Feriti nga Dibra dhe Hamdiu nga Tirana.
Gjykata Ushtarake e Fuqive të Artmatosura, me vendimin e datës 30.4.1942, i deklaroi fajtorë në bazë nenit 9 të dekretit nr.22, datë 2.6.1939 “Mbi konfiskimin e pasurive” dhe nenit 1 të dekretit mëkëmbësor nr.45, datë 6.4.1942 “Rreptësimi i dënimit për mbajtje armësh pa leje”. Në këtë të fundit thuhej: Cilido qi, pa pasun leje, gjindet me armë zjarmi ose mjete plasëse përjashta banesës ndër qytete me 4000 banorë e .sipër, dënohet me burgim të randë prej 5 e deri 20 vjet dhe në qoftë se ka rrethana randuese mund të zbatohet kundra tij edhe dënimi me vdekje”.
Dekretet u botuan në "Fletorja zyrtare" në mënyrë individuale.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

Politikë

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

  Pas dekretimit të datës së zgjedhjeve të pjesshme vendore më 6 Mars, Partia Socilaiste është vënë në lëvizje dhe ka përzgjedhur disa prej kandidatëve. Kryeministri Edi Rama ka vendosur që Majlinda...

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Kronikë

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Drejtuesi i kamionit ku u kap sasia prej 500 kg drogë e llojit marijuanë në Malin e Zi ka deklaruar se nuk kishte dijeni mbi praninë e lëndës narkotike, e...

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

Lifestyle

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

  Marka luksoze e modës Gucci është përballur me kritika për fushatën e saj të fundit për të cilën ka paraqitur tigra të vërtetë. Pasi janë publikuar disa foto të fushatës...