1987/Mbyti katër fëmijë se nuk kishte me çfarë t’i ushqente

Hënë, 27 December 2021 10:06
A keni dëgjuar ndonjëherë që një baba të mbysë fëmijët e tij nga mungesa e ushqimit?! Ngjarja e rëndë ka ndodhur në kohën e gazepit, në diktaturën komuniste, regjimin më të mbrapshtë që njohu toka shqiptare.
A.L, lindur në vitin 1961 e banues në Qytetin Stalin (sot Kuçovë), në mëngjesin e datës 4.11.1986, mori 4 fëmijët e mitur dhe i mbyti në një fuçi që mbante 200 litra ujë, për shkak “se nuk kishte me se t’i ushqente dhe t’i rriste”. Dy nga fëmijët vdiqën, ndërsa dy të tjerët shpëtuan nga ndërhyrja e qytetarëve. Ishin tre djem dhe një vajzë të moshave 6, 4, 1.5 dhe 0.5 (6 muajsh) vjeç. Babai i tyre i futi tek e tek në ujë, me qëllim mbytjen e fëmijëve. Dy vdiqën menjëherë. Në fillim nuk e pranoi krimin duke thënë se fëmijët i kishte mbytur djali i madh, të cilin sipas tij “e kishin zënë xhindet”. A.L. u arrestua më 15.11.1986. U akuzua në bazë të nenit 84, pikat “a” dhe “b”. Gjykata Rrethit Berat me vendimin nr.124, datë 1.12.1986, e deklaroi fajtor dhe e dënoi me vdekje, pushkatim. U la në fuqi me vendimin nr.311, datë 18.12.1986 të Gjykatës së Lartë. Vendimi u ekzekutua më 10.1.1987. Në fjalën e fundit, i dënuari kërkoi të pinte një cigare, si dhe shfaqi keqardhjen që nuk u la të takohej me njerëzit e tij.
Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...