Dinamika e arratisjeve në katër vite

Hënë, 27 December 2021 10:07
Sipas raportit të datës 20.1.1953 të Ministrisë së Punëve të Brendshme për Byronë Politikë, në vitet 1949-1952 ishin arratisur nga Shqipëria 2381 persona (1645 në Jugosllavi, 711 në Greqi dhe 25 në Itali. Dinamika sipas viteve paraqitej:
-Viti 1949, 973 persona
-Viti 1950, 564 persona
-Viti 1951, 637 persona
-Viti 1952, 207 persona
Nga këta, 821 i takonin shtresave të varfra, 432 të shtresës së mesme dhe 215 të shtresës së pasur (të provuar të gjithë “armiq”). 496 veta nuk u dihej origjina. Spikaste në këtë shifër se 417 persona ishin fëmijë.
Në vitin 1990, paraqiten shifra të tjera për këtë periudhë, por jo shumë ndryshe këtyre të asaj kohe.
Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...