Populli në paradat e 1 majit

Tuesday, 01 May 2018 18:45

Nga Kastriot Dervishi

Deri në vitin 1990, populli i shqiptar, i indoktrinuar nga propaganda dhe i varfëruar tej mase nga një qeverisje eksperimentale dhe kriminale komuniste, parakalonte përpara udhëheqjes së lartë komuniste. Kjo e fundit zbavitej si në cirk nga kjo shfaqje e pazakonte e popullit. Deri në vitin 1973 paradat u zhvilluan me një tribunë të përshtatur para hotel “Dajtit”. Nga viti 1974 e deri në vitin 1990, këto u zhvilluan përpara Kryeministrisë. Disa foto në vite të ndryshme tregojnë popullin që parakalon udhëheqjen i gëzuar.

Viti 1947

Dallohet parulla “Me Enverin shkojmë përpara”.

Viti 1950

Populli kërcen e këndon para udhëheqjes. Në duar mban portretet e kryeministrit E.Hoxha e pas tij të presidentit Omer Nishani.

Viti 1974

Parakalojnë të pashtershmit “veteranë të luftës”, të cilët asnjëherë nuk shterin, madje zmadhohen vit pas viti.

Viti 1984

Punëtorët e Tiranës mbajnë një parullë të madhe: “Rroftë aleanca e klasës punëtore me fshatarësinë kooperativiste”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi