Dokumenti i rrallë që do dalë në ankand për 250.000 euro

Saturday, 07 Prill 2018 11:53

Një pyetsor i tretë, i zbuluar dhe i ruajtur në mënyrë të përkryer, i Marcel Proust, është zbuluar dhe është gati të dalë në shitje për një shifër rekord.  Pyetsori daton më 25 qershor 1887. Shkrimtari në atë moshë ishte vetëm 15-vjeç.

Ky thesar i tiji do të dalë në shitje në ankand në ekspozitën e librave të rrallë në Grand Palais në Paris në datat13-15 prill. Bëhet fjalë për një broshurë me 6 faqe, me tridhjetë pyetje, të kompletuara nga autori në moshën 15-vjeçare. Pyetsori do të dalë në ankand për një shumë prej 250.000 euro.

Deri tani ishin gjetur vetëm 2 pyetsorë të paplotësuar të Marcel Proust. Ky lloj pyetsori ishte një lojë e zakonshme në shekullin e nëntëmbëdhjetë dhe përbëhet nga përgjigjja e pyetjeve të shkurtra, duke zbuluar tipare të personalitetit.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Priten stuhi në gjithë vendin.Paralajmërohen për përmbytje 5 prefektura

Aktualitet

Priten stuhi në gjithë vendin.Paralajmërohen për përmbytje 5 prefektura

  Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) u ka dërguar një shkresë prefekturave Shkodër, Lezhë, Fier, Vlorë dhe Gjirokastër për t’i paralajmëruar se në veriperëndim dhe jug të vendit priten stuhi...

Big Basta këngë për kryeministrin: Rama IK

Politikë

Big Basta këngë për kryeministrin: Rama IK

  Këngëtari Big Basta ka bërë një këngë kundër Edi Ramës. Bashkëshorti i Vesa Lumës, që aktualisht jetojnë në Zelandën e Re, ka sjellë një këngë kundër Edi Ramës. Aty ai...

I shpëtoi helmimit, Navalny përballet me një tjetër sfidë, i bllokohen pasuritë në Rusi

Globi

I shpëtoi helmimit, Navalny përballet me një tjetër sfidë, i bllokohen pasuritë në Rusi

  Lideri opozitar rus, Alexei Navalny pasi ka dalë nga spitali në Berlin është njohur me bllokimin e pasurive në Rusi. Politikani bëri bujë pasi u helmua në Siberi me agjent nervor...