Tetë ushtarë të vdekur nga një sulm në Egjipt

Saturday, 14 Prill 2018 13:46

Tetë ushtarë egjiptianë dhe 14 militantë janë vrarë në luftimet në qendër të Sinait, pasi disa sulmues me jelekë shpërthyes dhe granata kanë shënjestruar një bazë ushtarake, ka thënë ushtria, njofton Reuters.

Ky është cilësuar sulmi më i madh kundër forcave të sigurisë së Egjiptit prej kur presidenti, Abdel Fattah al-Sisi, ka fituar një mandat të dytë muajin e kaluar, duke premtuar se do të punojë në stabilitetin dhe sigurinë në Egjipt.

Ky sulm ka ardhur vetëm disa orë pasi shteti ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme të vënë një vit më parë. Militantët kanë sulmuar zonën ushtarake, është thënë përmes një deklarate nga ushtria.

Ata kanë aktivizuar jelekët e tyre shpërthyes, duke lënë të vdekur tetë ushtarë dhe duke plagosur 15 të tjerë. Egjipti është duke luftuar kryengritjen islamiste në Gadishullin Sinai, prej kur Sisi ka rrëzuar nga pushteti Mohamed Mursin nga Vllazëria Myslimane më 2013.

Në muajin nëntor, presidenti Sisi ka urdhëruar ushtrinë që të luftojnë militantët në veri të Sinait brenda tre muajve, pas sulmit në një xhami që ka lënë të vdekur më shumë se 300 persona. Ky incident është cilësuar si sulmi më i përgjakshëm në vendin më të populluar në botën Arabe.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vetmitari i dashurisë dhe “Anja” e Ahmet Prençit - Arben Çejku

Kulturë

Vetmitari i dashurisë dhe “Anja” e Ahmet Prençit - Arben Çejku

(Shënim për Romanin “Anja”, botuar nga WestPrint) Sapo kam përfunduar së lexuari romanin “Anja” të shkruar nga Ahmet Prençi, autor i një vëllimi të shkëlqyer poetik (Udhë në pasqyrë - 2016)...

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

Politikë

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

  Ish-deputeti i PD Klevis Balliu ka reaguar në lidhje me ngjarjen e ndodhur sot në Tushemisht ku u sulmua me armë një hotel.Ish-deputeti Klevis Balliu deklaroi nga Pogradeci se biznesi...

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Politikë

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!Cuditerisht mbas vendimit te “clirimit” te laboratoreve nga pengesat anti shkencore e ndesh me te drejtat e qytetareve per testimet Covid“, vendosen...