×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 52

“Misioni u krye”, Trump falenderon aleatët

Saturday, 14 Prill 2018 17:30

SHBA, Franca dhe Britania e Madhe bombarduan tre impiante të programit të armëve kimike siriane si raprezalje ndaj sulmit të dyshuar me armë kimike ndaj qyteti sirian Duma javën e shkuar.

“Faleminderit Francës dhe Britanisë për urtësinë dhe fuqinë e ushtrive të tyre të shkëlqyera. S’mund të kishim pasur rezultatet më të mira. Misioni u krye”, tha Trump.

Ekspertët thonë se mesazhi i Trump duket se i jep fund dyshimeve nëse do të ketë sulme të tjera, të paktën derisa presidenti sirian Bashar al Asad të vendosë të shkelë sërish vijnë e kuqe. Zyrtarë nga Pentagoni lajmëruan se furia e raketave aleate çoi vite pas programin sirian të armëve kimike.

Pavarësisht se forca e sulmit është vënë në diskutim, fitorja politike duket mjaft e qartë. Presidenti rus Vladimir Putin e kritikoi ashpër sulmin perëndimor dhe tha se ishte një akt i pastër agresioni. Por megjithë kërcënimet se do të rrëzonte raketat amerikane, ushtria ruse nuk ngriti as gishtin për të frenuar sulmin dhe çdo raketë e aleatëve goditi objektivin.

Madje, as ushtria siriane, duke parë zbulimin e blofit rus, nuk tentoi të ndalte sulmin e tre fuqive të mëdha, megjithëse televizionet shtetërore në vend thanë se 70 raketa u rrëzuan. Sulmi aleat padyshim që nuk i jep fund luftës së gjatë e të përgjakshme civile në Siri, por të paktën dërgon një mesazh se mbase perëndimi do të angazhohet disi më shumë për këtë qëllim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Vrasësi më i madh mes nesh është…”, shkrimtarja Flutura Açka nxjerr fotot: Kush mban përgjegjësi për të sëmurët e asaj dite?

Kulturë

“Vrasësi më i madh mes nesh është…”, shkrimtarja Flutura Açka nxjerr fotot: Kush mban përgjegjësi për të sëmurët e asaj dite?

  Shkrimtarja Flutura Açka, thotë se është ndjerë e shqetësuar nga sjellja e qytetarëve, e institucioneve shtetërore, në këtë periudhë ku koronavirusi po kërcënon jetët tona dhe po rrezikon mbingarkesën e...

Harry dhe Meghan nuk gjejnë qetësi, largohen nga Los Angeles, blejnë shtëpi në Santa Barbara

Lifestyle

Harry dhe Meghan nuk gjejnë qetësi, largohen nga Los Angeles, blejnë shtëpi në Santa Barbara

  Në kërkim të normalitetit. Është kjo baza e transferimeve të vazhdueshme për Harry dhe Meghan. Në më pak se 7 muaj, që kur kanë braktisur titujt zyrtare dhe Mbretërine Bashkuar...

E rëndë në Tiranë, 29-vjeçari me COVID-19 hidhet nga kati i tretë i spitalit “Shefqet Ndroqi”, humb jetën

Kronikë

E rëndë në Tiranë, 29-vjeçari me COVID-19 hidhet nga kati i tretë i spitalit “Shefqet Ndroqi”, humb jetën

  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Tiranë. Sipas informacioneve zyrtare nga policia, rreth orës 04:30 të mëngjesit, dyshohet se është vetëhedhur nga kati i 3 i...